Premiér Robert Fico a ruský prezident Vladimir Putin sa zhodli v kritike americkej protiraketovej obrany, Fico pripúšťa ruské vlastníctvo Transpetrolu, volá k nám ruské jadrové spoločnosti, chce spolupracovať so zbrojovkami a ožili i úvahy o dotiahnutí širokorozchodnej železnice až na Slovensko.
MOSKVA. Z Čiernej nad Tisou by mala viesť širokorozchodná železnica až k Dunaju a bratislavský prístav sa stane významným logistickým centrom spájajúcim Východ a Západ. Vyplýva to z memoranda o výstavbe širokorozchodnej koľajnice, ktoré včera podpísali v Moskve.
Fico oprášil plán, o ktorom hovoril začiatkom 90. rokov premiér Vladimír Mečiar a ešte pred ním socialistickí plánovači.
Dnes sa náklady z Ruska prekladajú na hraniciach s Ukrajinou v Čiernej nad Tisou.
Z ekonomického hľadiska to nemá opodstatnenie, bola by to investične veľmi náročná operácia, povedal včera Ľubomír Palčák z Výskumného ústavu dopravného. Hoci objem prepravy na ukrajinskej hranici rastie, kapacita prekladiska je stále využívaná len asi tretinovo.
V Moskve sa tiež potvrdilo, že slovenská zahraničná politika sa k téme plánovaných protiraketových základní v Česku a Poľsku vyjadruje dvojhlasne. Minister zahraničia Ján Kubiš ich obhajoval, premiér Fico hovoril, že s nimi nesúhlasí.
Fico sa od Putina dozvedel, že vďaka Američanom namieri svoje jadrové rakety na ich protiraketový systém v Česku a Poľsku.Ak na území Poľska a Česka vznikne protiraketová základňa, Rusko na ne namieri svoj jadrový arzenál. Ruský prezident Vladimir Putin to včera povedal slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi počas jeho oficiálnej návštevy Moskvy.
„Pán prezident zvolil veľmi priamy slovník. Jednoducho povedal, že sotva vznikne raketová základňa v Poľsku a Českej republike, tak zbrojný nukleárny potenciál Ruskej federácie bude nastavený tak, aby tieto základne boli ich cieľom. To znamená, že dnes sa nás to týka viac, ako si niekto možno myslel predtým,“ povedal Fico po stretnutí s Putinom.
Fico znovu zopakoval svoj odmietavý postoj k americkému protiraketovému systému.
VIDEO: Fico rozpráva o škodlivosti amerického radaru v Európe. Minister Kubiš vysvetľuje, že aj keď sa vyjadril opačne, jeho názor je rovnaký. Od vyslaných redaktorov SME v Moskve Mirka Tódu a Sama Jaška.
Fico: Nie som vojak
Keby bolo Slovensko požiadané o umiestnenie radaru alebo protiraketovej základne, vláda by bola proti. „Pokiaľ by takéto riešenie malo byť vo vláde, my by sme nesúhlasili s rozmiestnením zbraní. Ako vidíte, vyvoláva to zbytočné napätie,“ povedal Fico. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí pritom v súlade s politikou NATO tvrdí, že raketový systém prispeje k bezpečnosti transatlantického priestoru a nie je bezpečnostným ohrozením Ruska.
„Ja nie som vojak ani expert, či niečo je, alebo nie je príspevkom. Fakt je, že len čo to tam bude, tak sa nastavia zbrane, ktoré sú dnes v systéme Ruskej federácie, smerom na tieto ciele, a keďže my to máme za humnom, sme v pozícii krajiny, ktorá by z toho pravdepodobne nič nemala. Ja by som s tým nikdy nesúhlasil,“ povedal Fico.
„Mám absolútne názor ako predseda vlády Slovenskej republiky,“ povedal SME slovenský minister obrany František Kašický. Na otázku, či nedôjde k ohrozeniu bezpečnosti Slovenska, keď Rusi namieria rakety na Poľsko a Česko, povedal, „že to samozrejme ovplyvní bezpečnostnú situáciu nielen u nás, ale aj v Európe“.
Súčasťou delegácie počas jednodňovej návštevy Ruska bol aj slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý obhajoval ústretové stanovisko slovenskej diplomacie voči raketovému systému. K vyjadreniam premiéra, ktoré padli počas stretnutia s Putinom, sa nechcel vyjadrovať.
„Pán premiér vyslovil niekoľkokrát svoj osobný názor, ktorý reflektujeme a rešpektujeme,“ povedal Kubiš.
Putin sa vraj Fica vybral
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson vidí aj iné možné možnosti, ako Rusko môže tlačiť na zmenu rozhodnutia o výstavbe základní. Využiť energetickú politiku je však pre ruskú ekonomiku aj zahraničnopolitické postavenie väčšie riziko.
Samsona neprekvapuje, že si Putin ako tlmočníka pre svoju hrozbu vybral práve Fica. „Ruská diplomacia je mimoriadne schopná a efektívna. Majú svoju sieť pozorovateľov a Rusko vie, že Slovensko je zrejme najslabším článkom strednej a východnej Európy, čo sa týka transatlantickej súdržnosti.“
„Je veľmi nezvyčajné a neštandardné, aby hosť na oficiálnej návšteve tlmočil názory hostiteľa,“ povedal o Ficových vyjadreniach bývalý minister zahraničia Eduard Kukan.
Transpetrol asi skončí u Rusov
Fico včera pripustil, že Slovensko sa nedostane späť k 49 percentám akcií Transpetrolu, ktoré sa stratili v súboji o pozostatky Jukosu.
„Problém je, že stav je neprehľadný,“ povedal Fico. Keďže ide o právny problém medzinárodného významu, Slovensko podľa neho nevie ovplyvniť súboj o zvyšky skrachovaného Jukosu.
Možnosti pre Transpetrol
Fico v súčasnosti ponúka dve riešenia: „Jeden z variantov je, že by Slovensko akcie odkúpilo. Druhým, že by akcie získala iná ruská spoločnosť, čo je normálne.“
Podporil to konštatovaním, že „Ruská federácia má niekoľko možností, ako prepravovať ropu do Európy,“ pričom môže Slovensko aj obísť.
„Treba rozmýšlať v duchu, že či chceme zlikvidovať Transpetrol, aby sa z neho stala bezvýznamná rúra, ktorú nebude nikto potrebovať, alebo chceme z Transpetrolu podnik strategického významu, cez ktorý sa bude zvyšovať objem prepravy ropy do Európy,“ vysvetlil premiér.
Z oficiálnych vyjadrení sa včera nebolo zrejmé nič nové ani o príprave nových dlhodobých zmlúv o dodávke palív. Dohoda o plyne sa končí na budúci rok, o rope o sedem.
„Dostali sme ubezpečenie, že nie je žiadny iný záujem meniť objemy dodávok,“ povedal Fico. Pre príjmy pološtátneho SPP je dôležité najmä to, aký objem prepravy Gazprom nakontrahuje, menej to, koľko sa skutočne prepraví.
K zvyšovaniu cien Fico povedal, že ruská strana chce udržať cenový vzorec štandardný pre Európu. Ten bol štandardný aj doteraz, premiérovo vyjadrenie neodpovedá na otázku, či SPP dostane plyn drahšie, alebo lacnejšie ako iní partneri.
Spolu do jadra
„Vláda je priateľsky naklonená jadrovej energetike,“ povedal tiež včera v Moskve Fico. Na Slovensku sa podľa neho v blízkej dobe budú stavať tri jadrové reaktory, pričom by privítal, keby sa na nich podieľala aj ruská strana a konkrétne firma, ktorá stavala Jaslovské Bohunice.
„Máme záujem nielen dodávať jadrové palivo, ale aj pomáhať v modernizácii jadrových zariadení na Slovensku,“ povedal prezident Putin.
Okrem jadrovej energetiky je podľa Fica obojstranný záujem o vytvárenie spoločných podnikov v zbrojárskej oblasti. „Vláda sa nebojí výroby zbraní,“ povedal Fico na stretnutí s ruským premiérom Michailom Fradkovom.
„Už sa nemôže opakovať situácia zo začiatku 90. rokov, keď nám niekto zakazoval vyrábať zbrane z dôvodu ochrany ľudských práv. A potom tí istí, čo nás kritizovali, obsadili trhy,“ dodal Fico.
Stĺpček Petra Schutza
Spomienky na minulosť
Keby sa Robert Fico a Vladimir Putin stretli pred 20 rokmi ako predstavitelia štátov, ktoré sa nazývali ČSSR a ZSSR, ich dialóg by nemal chybu. Pamätníci potvrdia, že Gustáv Husák a Michail Gorbačov si až tak dobre nerozumeli ako títo dvaja.
Nesúhlas s rozmiestnením radarov a rakiet USA, zbrane, energetika, veľa jadra (tri reaktory!) a širokorozchodná, to je spolupráca, na ktorej sa kalila družba ešte za Brežneva. Mierne to pokazilo iba vystupovanie Jána Kubiša, ktorý štebotal čosi o „osobnom názore“ premiéra. Zrejme na úžas celého sveta, lebo Slovensko je prvá krajina, ktorej minister zahraničia v prítomnosti svojho šéfa vyhlási, že jeho stanoviská sú súkromné a nevyjadrujú názor vlády (štátu).
Vence na Leninovu múmiu položiť zabudli, avšak pochopenie Fica pre odvetné opatrenia Ruska v prípade inštalácie základní USA je zrada spojencov. Keďže ide o premiéra, je úplne jedno, či osobná alebo štátna.