Bratislava 26. mája (TASR) - Presun činností spojených s distribúciou elektrickej energie v akciových spoločnostiach Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE) na ich dcérske spoločnosti podľa prezidenta Fondu národného majetku (FNM) SR Petra Šimka nebude mať vplyv na ceny elektrickej energie.
"K 1. júlu tohto roka sa podľa našich informácií cena elektrickej energie určite meniť nebude," potvrdil to dnes na stretnutí s novinármi viceprezident FNM Vladimír Kocourek.
Povinnosť oddeliť činnosti spojené s prevádzkovaním distribučnej sústavy v prípade prevádzkovateľa distribučnej sústavy, ktorý je súčasťou tzv. vertikálne integrovaného podniku, vyplýva z európskej aj národnej legislatívy. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, ktoré návrh predložilo v stredu na rokovanie vlády, konštatuje, že termín je záväzný a nemenný. Nesplnenie povinnosti tzv. unbundlingu do 1. júla 2007 by bolo sankcionované.
"Snažili sme sa konať tak, aby sme nariadenie dodržali a tento termín splnili," povedal viceprezident fondu a dodal: "Zároveň sme dosiahli zlepšenie postavenia Fondu národného majetku ako majiteľa akcií v týchto spoločnostiach, v dcérskych spoločnostiach." Zmena postavenia FNM v orgánoch si vyžadovala otvorenie akcionárskych zmlúv. "Nasadili sme na to maximum našich síl a tiež externých poradcov, ktorých sme si k tomuto procesu prizvali," konštatoval ďalej Kocourek. "Dosiahli sme optimum, aby sme sa vyhli pokute zo strany EÚ, ktorá hrozila vo viac ako 500-miliónovej hodnote pre štát a naopak, zo strany štátu voči jednotlivým spoločnostiam, teda ZSE, SSE, VSE, vo výške 600 miliónov Sk," vysvetlil Kocourek.
V dozornej rade spoločností bude mať FNM po zavŕšení procesu unbudlingu päť zo šiestich členov. V súčasnosti sú tam traja a pri rokovaniach tak môžu vznikať "patové situácie". "Päť ľudí nám efektívne umožní zabrániť prípadnému odlevu majetku alebo inému spôsobu skrytej privatizácie," povedal Kocourek. FNM pri rokovaniach, ktoré, ako povedal aj prezident fondu, neboli ľahké, dokázal presadiť aj to, že na akékoľvek obchodné rozhodnutia v dcérskych spoločnostiach bude Predstavenstvo spoločnosti potrebovať súhlas Valného zhromaždenia materskej spoločnosti. "Máme tak zabezpečený ochranný mechanizmus a nebude tak možné prijímať jednostranné rozhodnutia," dodal Kocourek.
Vyplácanie dividend podľa neho nebude vo veľkom rozsahu. "Nebudeme sa snažiť o vyplácanie dividend v nejakom markantnom rozsahu a v malom iba v tom prípade, ak to bude potrebné," uzavrel.