SME

Világi: SMK ma zaujíma len ako voliča

K biznisu ho priviedla politika. Bol pri tom, keď sa socialistické právo menilo na kapitalistické. Patrične to neskôr aj využil. Advokát, podnikateľ, dnes generálny riaditeľ SlovnaftuOSZKÁR VILÁGI.

(Zdroj: KISS GÁBOR, VASÁRNAP V)

K biznisu ho priviedla politika. Bol pri tom, keď sa socialistické právo menilo na kapitalistické. Patrične to neskôr aj využil. Advokát, podnikateľ, dnes generálny riaditeľ Slovnaftu OSZKÁR VILÁGI.

Na našu prvú otázku, ako sa dostal k biznisu, odpovedal, že pôvodne chcel byť námorníkom. „Chcel som odísť z krajiny a vymaniť sa zo sveta neustáleho klamstva, ktoré bolo pre komunizmus typické.“ Do Poľska na námornícku školu ho však nepustili. V 80. rokoch 20. storočia tam akurát štrajkovala Solidarita, niektorí slovenskí študenti sa k svojim poľským kolegom odmietli pripojiť, dostali bitku, a tak ich vláda stiahla domov. „Pridali sa k tomu aj obavy, že to, čo prebiehalo v Poľsku, prejde aj k nám,“ hovorí Világi. Ponúkli mu, aby šiel študovať do Ruska. Odmietol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Náhradou bolo právo. „Už od malička som mal sklony obhajovať ľudí, bol som výrečný.“ Po skončení právnickej univerzity začal robiť notára. „Nechcel som sa dostať na prokuratúru ani na súd. To by som musel vstúpiť do strany.“ Navyše, v roku 1989 podpísal vyhlásenie Niekoľko viet, ktoré kritizovalo komunistický režim.

Poslanec 007

K biznisu, a napokon aj k funkcii šéfa Slovnaftu, ho dostala politika. Po nežnej revolúcii bol kooptovaný do Federálneho zhromaždenia. Pracoval v ústavnoprávnom výbore. Neskôr bol aj riadne zvolený za poslanca. Tu získal znalosti a skúsenosti, ktoré neskôr využil aj pri podnikaní. „Roky strávené vo Federálnom zhromaždení zo mňa urobili dobrého právnika,“ hovorí Világi.

V roku 1991 sa stal podpredsedom Snemovne ľudu, ktorá bola vtedy jednou z dvoch komôr federálneho parlamentu. Mal vtedy 28 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo voľbách v roku 1992 sa Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI), za ktorú kandidoval, nedostala do parlamentu. Stál teda pred hľadaním nového zamestnania. Najbližšia mu bola advokácia.

Košice, Budapešť

O prvom období advokátskej práce hovorí ako o stagnácii. „Potom to zrazu začalo fungovať, získali sme prvú zákazku od istej americkej firmy. „Platili nás podľa amerických noriem. Vtedy som dostal svoj prvý „americký“ honorár advokáta - 150 dolárov za hodinu,“ prezrádza Világi. Za jeden deň tak zarobil asi päťkrát toľko, ako za celý mesiac vo Federálnom zhromaždení.

Prišli ďalšie zaujímavé zákazky. „Robili sme napríklad pre klienta, ktorý predával nehnuteľnosti. Pripravovali sme mu zmluvy. Predal asi 40 nehnuteľností. Mali sme províziu 2,5 percenta z každého predaja.“ Világiho kancelária zastupovala neskôr napríklad aj U. S. Steel. „Keď som začal zastupovať Američanov, robil som všetko preto, aby prišli do Košíc. Vedel som, že ak bude v Košiciach symbolicky viať americká vlajka, príde s tým aj iná hodnotová sústava a Slovensko sa nemôže ocitnúť mimo európskych a severoatlantických štruktúr.“

SkryťVypnúť reklamu

Advokát Világi zastupoval aj maďarský koncern MOL, keď sa uchádzal v medzinárodnom tendri o Slovnaft, v ktorom „zdolal“ aj OMV. „V čase, keď MOL zvýšil svoj podiel na majoritu, som pre nich už nebol cudzí. Vedeli, že sa môžu na mňa spoľahnúť.“ MOL ho nominoval do dozornej rady a neskôr do predstavenstva Slovnaftu. Povedľa práce v orgánoch niektorých slovenských bánk mu tak pribudla ďalšia.

O situácii vo firme Világi často diskutoval s prezidentom skupiny MOL Zsoltom Hernádim. Spomína si na príhodu, ktorá predchádzala jeho nástupu do generálskej pozície. „Raz sme spolu cestovali vo vlaku, a tak ako už niekoľkokrát predtým som mu hovoril o problémoch v Slovnafte, že firma potrebuje zmenu a že takto to ďalej nejde. Hernádi sa na mňa pozrel a povedal mi: Oszkár, mňa to už nebaví počúvať. Prečo to teda neurobíš ty? Prečo by som to mal robiť ja, som advokát, oponoval som mu. Hernádi na to povedal, že kto to má teda robiť, keď nie ja, že ja viem o problémoch podrobne.“ Takto sa ešte „naťahovali“ šesť mesiacov. Koncovka je známa: Világi sa stal generálnym riaditeľom Slovnaftu.

SkryťVypnúť reklamu

Strach ho dotlačil podnikať

Prečo sa vôbec dal na biznis? Tvrdí, že ho k tomu dotlačil strach. „Vždy som sa obával toho, že sa mi niečo stane a nebudem môcť pokračovať v advokátskej praxi.“ Tento strach mal korene v minulosti. „Mal som 11 rokov, keď mi zomrel otec.“ Világi sa skoro oženil, narodila sa mu dcéra, nechcel, aby rodina bola závislá len od toho, čo zarobí ako advokát. Mal navyše obavu, že advokácia nebude stále tak vynášať, ako v čase príchodu veľkých zahraničných investícií.

Začal preto podnikať vo všetkom, čo mu prišlo pod ruku. Mal benzínovú pumpu, pekáreň, obchod s potravinami. „Mal som prehľad o každom detaile mojich podnikaní. Vedel som, ako sa tvorí cena, keď som prišiel do obchodu, po piatich minútach som vedel, kto neurobil, čo mal, kto pracuje a kto sa fláka.

SkryťVypnúť reklamu

V mercedese bez motora

Dlhé roky bol Oszkár Világi považovaný za sivú eminenciu SMK. Pál Csáky v predvolebnej kampani na šéfa strany obvinil jej vtedajšieho predsedu Bélu Bugára, že jeho minulosť v strane je spojená s kontroverznou postavou Világiho. Samotný Világi však svoj vplyv na Bugára popiera, hoci si spolu tykajú. Bývalého predsedu SMK si však váži. „Bola chyba, že ho odstránili, je to človek s veľkými hodnotami.“

V strane nemal s niektorými ľuďmi dobré vzťahy. Napríklad s Miklósom Durayom. „Bol som človek, ktorý mal vždy vyhranené názory, vedel som, čo chcem. Vždy som svoj názor povedal každému otvorene do očí. Niektorí ľudia z SMK nevedeli vecne argumentovať, a tak vymysleli, že som sivá eminencia strany a že ju v pozadí riadim ja.“ Világi si myslí, že ho jeho oponenti chceli citovo zlomiť. „Mysleli si, že to nevydržím.“

SkryťVypnúť reklamu

Výmenu predsedu v SMK dnes vníma takto: „Je to tak, akoby ste mali mercedes a vyhodíte z neho motor. Teraz všetci sedia vpredu, tvária sa, že auto má 10 volantov a čakajú, že sa pohne.“ Podľa jeho slov mu SMK stále nie je ľahostajná, ale zaujíma ho už len ako voliča.

iac na www.leaders.sk

Autor: Ivan Štulajter Ľuboš Jančík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 488
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 694
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 499
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 066
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 250
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 817
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 488
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 694
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 499
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 12 066
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 441
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 250
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 6 817
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu