Bratislava 4. júna (TASR) - Zavedenie eura v Slovinsku sa uskutočnilo hladko, pretože sme sa mohli oprieť o skúsenosti iných krajín. Na medzinárodnej konferencii s názvom Slovensko pred vstupom do eurozóny to uviedol slovinsky premiér Janez Janša.
Slovinsko si podľa Janšu bolo vedomé, že zmena meny je spojená s určitými politickými a ekonomickými rizikami. "Výber spoločnej meny a politiky výmenného kurzu bol otázkou, ktorá je najdôležitejšia z hľadiska suverenity každej krajiny," konštatoval. Pripomenul, že krajina sa s podobnou situáciou musela vyrovnávať aj pred 16 rokmi, keď zavádzala slovinský toliar. Ale vtedy boli skúsenosti úplne iné. "Slovinská mena bola zavedená v prostredí hyperinflácie, veľkých tlakov, politickej a ekonomickej neistoty. Euro bolo akceptované pri iných podmienkach makroekonomického charakteru."
Kľúčovými faktormi úspechu pri zavádzaní eura v Slovinsku, najmä pri znižovaní inflácie, bol vstup do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, veľmi opatrné míňanie rozpočtových položiek, regulovanie cenovej politiky, ako aj plánovanie mzdovej politiky. Rastu ekonomiky podľa slovinského premiéra pomohla aj dohoda sociálnych partnerov.
Za veľmi dôležitú označil Janša účasť spotrebiteľských a ďalších mimovládnych organizácií, najmä v období duálneho oceňovania, ktoré sa začalo 10 mesiacov pred zavedením eura a má trvať 6 mesiacov po prijatí spoločnej európskej meny. Pomáhali spotrebiteľom uvedomovať si celý proces, a to pomohlo k tomu, že zavedenie eura nespôsobilo podstatné zvyšovanie cien v podmienkach transparentnosti procesu, poskytovatelia na trhu mohli ísť s niektorými cenami nadol. Podľa štatistického úradu EÚ Eurostat, pripomenul ďalej slovinský premiér, ceny v eurách nevzrástli o viac ako o 0,3 %, určité cenové nárasty boli, samozrejme, nevyhnutné v oblasti služieb.
Z prieskumu Eurobarometer vyplýva, pokračoval Janša, že dve tretiny Slovincov sú spokojné so zavedením eura, 81 % respondentov nevidelo nijaké podstatné problémy s výmenou toliara za euro, niekoľko percent malo problém s prepočtami, 81 % ocenilo dvojité oceňovanie, vyše 90 % bolo veľmi dobre informovaných o celom procese.
"Vstup do eurozóny by nebol úspešný, pokiaľ by sme neprijali príslušné opatrenia a nebol by sprevádzaný širokým konsenzom. Prijali sme ho takým istým spôsobom, ako aj členstvo v EÚ," konštatoval Janša. Slovinci si boli podľa neho vedomí toho, že euro sa nebude týkať len jednoduchšieho vycestovania v eurozóne, ale že znamená aj zvýšenie stability a spoľahlivosti Slovinska v medzinárodnej sfére a pomôže krajine aj v medzinárodnom obchode.