BRATISLAVA. Minuloročný rast tržieb štátnej akciovky Tipos bol okrem rastúcej chuti a možností občanov hrať hazardné hry a stávkovať ťahaný najmä internetovými službami. Príjmy Tiposu v jeho štyroch internetových hrách dosiahli minulý rok hranicu miliardy korún, čo je oproti predchádzajúcemu roku tristonásobný rast. Na všetkých výnosoch štátnej firmy tvorí internet už pätinu.
„Rast tržieb cez internetový kanál je spôsobený ich jednoduchosťou a nenáročnosťou,“ povedala hovorkyňa Tiposu Barbara Písecká. Ďalší dôvod vidí v neustálom rozširovaní pokrytia domácností pripojených k internetu.
Oficiálne monopol, v skutočnosti... nikto nevie
Lotériová spoločnosť Tipos je na Slovensku podľa zákona jediným prevádzkovateľom hazardných hier prostredníctvom internetu.
„Tipos je len oficiálne jediný prevádzkovateľ hazardných internetových hier a výnosy jedine z jeho činnosti skončia v štátnom rozpočte,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Prevádzkovateľ môže podľa neho server, na ktorom hry prevádzkuje, umiestniť mimo Slovenska, do štátu, kde to národná legislatíva umožňuje. Problém, ktorý má štát s internetovým hazardom, vidí ako ťažko riešiteľný.
Do internetových hier sa musí účastník zaregistrovať a vytvoriť si hráčske konto. Z neho uhrádza vklady a na neho mu prichádzajú výhry. Výhry v Internetovej herni Tiposu tvorili v roku 2005 vyše šesťdesiat percent.
Rýchlejšie ako trh
„Vysoké výplaty hráčom niektorých internetových hier sú spôsobené charakterom danej hry,“ povedala hovorkyňa. „Hry cez internet aj stávky na športové udalosti sa nám samozrejme oplatí prevádzkovať,“ hovorí Písecká.
Spoločnosť Tipos dosiahla minulý rok čistý zisk 223 a pol milióna korún. Celkové tržby z desiatich ponúkaných hazardných hier Tiposu dosiahli 5,27 miliardy korún. V porovnaní s rokom 2005 tržby Tiposu za rok vzrástli 1,3–násobne. Rast tržieb Tiposu bol tak rýchlejší ako rast celkových tržieb v hazardných hrách na Slovensku. Medzi celoslovenské tržby sa započítavajú aj vklady z výherných prístrojov a vklady ostatných spoločností prevádzkujúcich hazardné hry.
Mladá závislosť
Podľa Ľubomíra Okruhlicu z Centra pre liečbu drogových závislostí je skoro hovoriť, či dostupnosť internetových hier rozšíri závislosť od nich. Zatiaľ medzi jeho pacientmi nie sú závislí od internetových hier. Neznamená to, že neexistujú. Čas, kým sa hráč stane chorobným hráčom a skončí na liečení, je v priemere 12 rokov. „Je možné, že v prípade internetových hráčov to bude kratšie obdobie,“ myslí si Okruhlica.
(mg)