Kapské Mesto 16. júna (TASR) - Čína upevňuje svoje hospodárske vzťahy s Afrikou vysokým tempom. To bol jeden z hlavných motívov Medzinárodného ekonomického fóra, ktoré sa skončilo v Kapskom Meste.
Vlani vzájomný obchod Číny a afrických štátov dosiahol 55,5 miliardy USD, v prepočte 1,432 bilióna SKK, a bol o 40 % vyšší než v roku 2005. Podľa prognózy z Pekingu, vzájomný obchodný obrat oboch strán by mal do roku 2020 dosiahnuť najmenej 100 miliárd USD. Vlani na Čínsko-africkom summite v Pekingu podpísali čínske podniky obchodné dohody s africkými partnermi a vládami za 1,9 bilióna USD.
V Afrike realizuje Čína 900 projektov, viac ako 800 čínskych podnikov v nej podniká. V afrických krajinách pracuje 16 000 čínskych zdravotníkov. Peking ponúka možnosť vysokoškolského štúdia 20 000 Afričanom a zaškoľuje 17 000 technických a iných odborných pracovníkov z čierneho kontinentu.
Juhoafrický prezident Thabo Mbeki dnes na záver fóra uviedol, že hlavným problémom kontinentu je jeho rozdrobenosť. Africké krajiny zavádzajú vysoké clá na produkty medzi sebou. Každý uznáva nevyhnutnosť zrušiť ich a zvýšiť vzájomnú obchodnú výmenu.
Indický minister vedy a technológie Kapil Sibal vyjadril nespokojnosť s africkými sťažnosťami. Podľa neho nesúvisia s Čínou, Indiou a Afrikou. Afrika sa musí postaviť na nohy vlastnými silami. Afričania musia kreovať svoju budúcnosť, musia si ju vedieť zabezpečiť.
Sibal povedal, že Afrika by si mala zobrať príklad od Indie, ktorá znížila dovozné clá na čínske tovary. Čínske produkty zaplavili spočiatku Indiu ako cunami. Indickí výrobcovia sa však zamerali na kvalitu a dosiahli jej zvýšenie a začali súťažiť.
Tokyo Sexwale, superbohatý Juhoafričan, o ktorom sa hovorí, že sa možno stane nasledujúcim prezidentom krajiny, vyzval Číňanov, aby poskytli Afričanom finálnu výrobu. Peking by sa nemal orientovať len na dovoz surovín z afrického územia.
Informovala o tom AP.