Budapešť 28. júna (TASR) Maďarská vláda zvažuje v súvislosti s pokusom o zvýšenie vplyvu rakúskej spoločnosti OMV v maďarskom ropnom a plynárenskom koncerne MOL predložiť taký návrh zákona, ktorý by podľa amerického vzoru v prípade obáv o národnú bezpečnosť umožnil vláde právo veta pri skupovaní podnikov. Píše o tom dnes maďarský denník Népszabadság, podľa ktorého vládny kabinet preveruje kroky OMV aj z pohľadu podmienok hospodárskej súťaže.
Népszabadság ďalej informuje aj o tom, že OMV už zisťovalo, že ak by zrušilo predajom Slovnaftu - prípadne jeho rafinérie - koncentráciu v regióne, tak by Brusel nenamietal transakciu. Podľa mienkotvorného denníka by kupcom mohol byť v tomto prípade aj Gazprom, a tak nebude prekvapením, že "otvorený a konštruktívny dialóg", o čo sa údajne OMV podľa vyjadrenia jeho predstaviteľov snaží, nebude konať.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány označil v stredu zvýšenie podielu rakúskej spoločnosti OMV v maďarskom ropnom a plynárenskom koncerne MOL za "nepriateľský krok". Pondelňajšie zvýšenie podielu OMV z 10 % na 18,6 % sa zrealizovalo bez súhlasu spoločnosti MOL.
"Nepovažujem za priateľský krok, že spoločnosť, ktorá je v rukách štátu, bez toho, že by to avizovala, kúpi podiel v inej spoločnosti s tým zámerom, aby získala v nej vplyv. Použijeme všetky prostriedky na to, aby sme to znemožnili," uviedol predseda maďarskej vlády na tlačovej besede v Budapešti, ktorý podľa Népszabadságu už hovoril o tejto záležitosti s rakúskym kancelárom, a otvoril ju aj v Bruseli.
Opozičný FIDESZ Maďarský občiansky zväz (FIDESZ) naznačil, že podporuje razantné kroky vlády, a MOL zas ocenil postoj vlády aj opozície. MOL sa v utorok bránil nákupom vlastných akcií, čím vyhnal hore hodnotu aj obrat vlastných akcií. V stredu už bolo obchodovanie pokojnejšie, hodnota akcií mierne klesla, obrat bol ešte stále vysoký, za nákupom podľa pozorovateľov možno tušiť ruského magnáta Megdeta Rahmikulova, uzatvára Népszabadság.
MOL v pondelok jednoznačne odmietol fúziu s rakúskou spoločnosťou OMV. Vo vyhlásení uviedol, že koncern so záujmom sledoval výkup akcií spoločnosťou OMV a jej snahu o dialóg zobral na vedomie. MOL sa však rozhodol, že bude naďalej sledovať vlastnú stratégiu. Skupina OMV zvýšila podiel v MOL o 8,6 % na 18,6 %. Za to zaplatila 1 miliardu EUR, v prepočte 33,9 miliardy SKK. OMV zároveň maďarskému koncernu navrhoval fúziu ako súčasť konsolidačnej vlny na európskom energetickom trhu. Spojením by vznikol silný stredoeurópsky hráč. Na zvýšenie podielu na 50 % a získanie kontroly by rakúska spoločnosť potrebovala ďalších zhruba 5 miliárd EUR. Podľa analytikov môže záujem OMV vyvolať bitku o MOL najmä zo strany ruských gigantov Gazprom a LUKOIL.