Ani po niekoľkých týždňoch nám rezort obrany neodpovedal na otázky o offsetových dodávkach k systému Mokys.
BRATISLAVA. Ministerstvo obrany nemá chuť hovoriť, či spolu s obchodnou ponukou na armádny komunikačný systém Mokys prišli od firmy BAE Systems aj návrhy na takzvané offsety.
Ani po niekoľkých týždňoch nám rezort obrany neodpovedal na konkrétne otázky, aké offsety firma BAE v rámci dodávky Mokysu ponúkla.
Offsety sú vedľajšie dodávky výrob alebo investícií do rôznych oblastí, ktoré vôbec nemusia súvisieť s tendrom. Firmy ich však zvyknú ponúkať ako súčasť výbavy k základnej dodávke.
„Zajtra“
Otázky k offsetom sme rezortu obrany poslali 8. júna. Pracovníčka tlačového oddelenia nám vtedy poobede povedala, že odpovedia zajtra. To sa zopakovalo niekoľkokrát s tým, že o tri dni prišiel e-mail: „Odpovede na vaše otázky budú zajtra.“ Napokon prišli, ale boli príliš všeobecné a vôbec nehovorili o konkrétnych offsetových zákazkách. „Spoločnosť BAE System ponúkla v rámci tendra priame a nepriame offsety,“ znela jedna z odpovedí.
Preto sme sa ministerstva na tú istú vec spýtali znova. Do včerajšieho dňa nám odpovede neprišli. Na otázku, prečo ani takmer po dvoch týždňoch pracovníci rezortu obrany neboli schopní odpovedať na položené otázky, jedna z pracovníčok povedala: „Zistím to, lebo túto oblasť má na starosti iná kolegyňa.“ Potvrdila však, že náš e-mail dostali. Odpoveď sme opäť nedostali.
Liška netuší, čo taja
Tender na systém Mokys vyhrala firma BAE Systems v decembri 2005. Vtedy bol na čele rezortu terajší poslanec SDKÚ Juraj Liška. „Po vyhlásení výsledkov výberového konania bola asi hodinová tlačová konferencia, netuším teda, prečo sa vyhýbajú odpovediam, nemyslím si, že na tom je niečo tajné,“ povedal Liška.
Podmienky vypisovania tendra neboli tajné, preto by rezort podľa neho nemal zatajovať ani podmienky samotnej zmluvy. „Je mi čudné, že nedávajú informácie, veď ide o peniaze daňových poplatníkov,“ dodal Liška.
Náš záujem o offsetové dodávky BAE Systems súvisí s tým, že táto firma je vo Veľkej Británii podozrivá z rozsiahleho korupčného škandálu. Pred 20 rokmi predala Saudskej Arábii lietadlá Tornádo a Hawk približne za 40 miliárd libier. Inkriminovaný obchod vtedy sprostredkoval saudskoarabský princ Bandár bin Sultán. Britský protikorupčný úrad zistil, že za to dostával pravidelné „všimné“.
Malo to byť zhruba 120 miliónov libier ročne. Firmu podozrievajú z úplatkov aj v Česku. O aktivity BAE Systems sa pred niekoľkými týžňdami začal zaujímať aj Úrad boja proti korupcii. O priebežných zisteniach informovať nechcel.
Rezort obrany nezverejnil sumu za dodávku Mokysu. Hovorí sa o vyše siedmich miliardách. Tender na systém spochybňoval druhý v poradí z verejnej súťaže, francúzska firma Thales, ktorá za vybudovanie systému pýtala niečo vyše päť miliárd korún.
Rezort vtedy tvrdil, že cena nebola jediným kritériom verejnej súťaže. Ministerstvo obrany medzitým už uzavrelo s BAE Systems viaceré zmluvy o dielo. „Ministerstvo si plní záväzky vyplývajúce z riadne uzatvorenej zmluvy,“ uvádza sa v stanovisku rezortu.