Zhodli sa na tom dnes v Bruseli predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a brazílsky prezident Luís Ignacio Lula da Silva pri príležitosti prvej medzinárodnej konferencie o biopalivách organizovanej komisiou.
Šéf EK pripomenul, že EÚ je v oblasti energie v súčasnosti závislá do veľkej miery od externých zdrojov, ktorými vykrýva 50 % svojich potrieb. Tento podiel by sa do roku 2030 mohol zvýšiť na 70 %. Rovnako sa predpokladá aj zvýšenie podielu dovážanej ropy, ktorý momentálne prevyšuje 80 %, pričom cena ropy zostáva stále vysoká. Vzhľadom na túto situáciu podľa Barrosa zohrávajú biopalivá dôležitú úlohu v novej spoločnej energetickej politike EÚ. Medzi cieľmi, ktoré si Brusel stanovil, je dosiahnutie 20-% podielu obnoviteľných energií v energetickom mixe únie a 10-% podielu biopalív u automobilov do roku 2020. EÚ chce pritom zaistiť, aby sa využívaním biopalív chránilo životné prostredie a nevznikali nové riziká.
"Našou úlohou musí byť taká politika v oblasti biopalív, ktorá spĺňa naše ciele týkajúce sa bezpečnosti zásob a klimatických zmien pri súčasnom zaistení udržateľného rozvoja. Nesmieme uplatňovať politiku, ktorá len presunie environmentálne problémy z jedného sektora do druhého či z jedného kontinentu na druhý," zdôraznil Barroso.
Podľa komisárky pre vonkajšie vzťahy Benity Ferrerovej-Waldnerovej by pre členské krajiny EÚ mala byť príkladom práve Brazília ako svetový líder vo využívaní biopalív, na ktoré jazdí polovica automobilov v krajine.
Brazílsky prezident v Bruseli vyzval medzinárodné spoločenstvo na solidárne partnerstvo pri vyvíjaní a rozširovaní biopalív a odporučil členským krajinám, aby svoju energetickú závislosť rozdistribuovali na viac dodávateľov. Zároveň pozval európskych predstaviteľov na konferenciu o biopalivách, ktorá sa bude konať v júni budúceho roka v Rio de Janeiro.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) gl