Handlová 20. júla (TASR) Po niekoľkoročnej technickej príprave uviedla dnes a. s. Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) v ťažobnom úseku Bane Handlová do skúšobnej prevádzky zariadenie na výrobu elektrickej energie a tepla z banského plynu metánu. Je to prvé zariadenie svojho druhu na Slovensku.
V dvoch kogeneračných jednotkách denne vyrobia v priemere 140 kWh elektrickej energie a 220 kW tepelnej energie. Podľa informácie vedúceho prevádzky degazácie podzemných pracovísk Antona Velikovova Východná šachta handlovskej bane, z ktorej baníci ťažia najkvalitnejšie uhlie na Slovensku s výhrevnosťou blížiacou sa čiernemu uhliu, je známa značným výskytom výbušného metánu. Kvôli bezpečnosti baníkov preto musia banské plyny spolu s metánom odsávať. Doteraz túto zmes jednoducho vypúšťali do ovzdušia, čo spôsobovalo nielen ekonomické straty, ale aj ekologické, pretože metán je skleníkový plyn 21-krát škodlivejší pre ozónovú vrstvu ako oxid uhličitý. Existuje však metóda na využitie metánu na energetické účely. Osvedčila sa vo viacerých podobných uhoľných baniach v Európe.
V Handlovej sa s týmto technickým problémom začali vážne zaoberať v roku 2005, keď po niekoľkoročnej prestávke obnovili ťažbu uhlia vo Východnej šachte. Najskôr v podzemí vybudovali a overili technológiu na vygenerovanie metánu, ktorého sa v odsávanom ovzduší nachádza v priemere 30 %. Potom postupne na povrchu vybudovali spomínané kogeneračné jednotky. Pozostávajú z plynového motora spaľujúceho metán a napojeného na generátor elektrického prúdu. Tepelnú energiu získavajú pri ochladzovaní motora. Pomocou výmenníkových staníc ju využívajú na ohrievanie úžitkovej vody potrebnej napríklad pri kúpaní baníkov po šichte. Elektrickú energiu priamo spotrebúvajú v banskej prevádzke.
Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), a. s., do zariadenia investovali približne 10 miliónov Sk. Návratnosť očakávajú do 3 až 4 rokov. Uchádzať sa však budú aj o kompenzáciu za zníženie emisií vypúšťaných do ovzdušia. Pri využívaní metánu na energetické účely totiž nevypustia 327 600 kubických metrov (m3) skleníkového plynu, čo v prepočte predstavuje vyše 13 000 ton ekvivalentu oxidu uhličitého. Ak za to získajú príslušné kompenzácie, návratnosť investície by sa skrátila na dva roky, konštatoval Velikov.