Düsseldorf 22. júla (TASR) - Značku Harry Potter čaká doteraz najúspešnejší rok. Dobrodružstvá čarodejníckeho učňa sú totiž nielen najdôležitejším kultúrnym exportným hitom Británie od čias Charlesa Dickensa, ale predovšetkým významným ekonomickým faktorom. V online vydaní to konštatuje nemecký denník Handelsblatt.
Harry Potter, to je čarovná "super značka". Americký magazín Forbes vyčíslil hodnotu jej komercializácie na približne jednu miliardu USD ročne. Táto suma sa môže v roku 2007 zdvojnásobiť, možno dokonca zvýšiť až 4-násobne - vďaka novej knihe, novému filmu a k tomu patriacim produktom, od plyšových zvieratiek až po počítačové hry.
Keď príde do kín nový film o Harry Potterovi, ich pokladnice sa rozozvučia: Prvé 4 filmy dosiahli obrat viac ako 2,6 miliardy EUR, v prepočte podľa dnešného kurzu 86,18 miliardy SKK. Do roku 2010 môžu producenti počítať s nepretržitým prílevom peňazí. Potom sa majú kompletne všetky dobrodružstvá v škole v Bradaviciach dostať na filmové plátno. Obrat by sa mohol zvýšiť až na 6 miliárd EUR.
Harry Potter bez námahy nadviazal piatym filmovým dobrodružstvom na predchádzajúce úspechy a dostal sa na 1. miesto v amerických kinách. Sfilmovaný príbeh "Harry Potter a Fénixov rád" zarobil len počas prvého víkendu po štarte 77,4 milióna USD, v prepočte 1,856 miliardy SKK.
O dobrodružstvá Harryho Pottera je záujem aj pre domáce kiná: Od roku 2002 sa predalo 167 miliónov DVD a videí. A kým čarodejnícky učeň skončí, mohla by sa prekonať aj hranica 300 miliónov.
Harry Potter pohol aj kurzami na burze. Investori, ktorí v roku 1997 - keď prišiel na trh v Británii prvý diel - vsadili na úspech ságy - sú odmenení zväčšením svojho kapitálu. Zvýšil sa 20-násobne. Len počas rozruchu okolo 5. dielu v roku 2003 sa zvýšil kurz akcií nakladateľstva Bloomsburry o 2 tretiny. Ako na čarovnej metle sa vyšvihli vtedy nahor aj kotácie amerického vydavateľa Pottera Scholastic, producenta filmu AOL Time Warner a výrobcu hračiek s postavičkami z filmu Mattel. Analytici sú optimisti, že nový Potter sa opäť postará o superlatívy.
Keď J.K. Rowlingová písala prvý diel Harryho Pottera, žila zo sociálnej podpory. Dnes patrí s majetkom v prepočte 820 miliónov EUR k 150 najbohatším občanom Veľkej Británie, je bohatšia ako britská kráľovná. Pritom v roku 1997 jej nakladateľstvo Bloomsburry dávalo malú nádej, že so svojou prvotinou vôbec nejaké peniaze zarobí.
Hercom, predovšetkým hlavnému hrdinovi, Danielovi Radcliffeovi, pomohlo "čarovanie" k majetku v hodnote niekoľkých desiatok miliónov. Len za posledné 2 diely má dnes 17-ročný Radckliffe dostať dohromady 50 miliónov USD, informovali britské médiá. Za prvý diel dostal vtedy ešte neznámy 10-ročný chlapec 250 000 EUR. Jeho príjem potom rýchlo stúpol: Už za 5. film "Harry Potter a Fénixov rád", ktorý bol uvedený do kín pred niekoľkými dňami, dostal údajne 12,3 milióna EUR.
Ema Watsonová má dostať za každý diel filmovej série 3 milióny EUR. Táto 17-ročná Britka hrá priateľku Harryho Pottera Hermionu Grangerovú.
S viac ako 325 miliónmi predaných exemplárov a preložených do 65 jazykov je Harry Potter fenomén extra triedy - z kultúrneho i ekonomického hľadiska. Harry Potter je fenomén, ktorý prekračuje všetky hranice. Z kultúrneho, ako aj z ekonomického hľadiska neexistuje na knižnom trhu nič, čo by sa vyrovnalo účinku tejto knihy. Harry Potter je prvá globálna kniha globalizovaného sveta. Pri čítaní ju hltajú na ostrovoch Fidži rovnako ako na Aljaške, dospelí aj deti, chlapci i dievčatá, dodáva Handelsblatt.
Každý nový film o Harrym Potterovi dosahuje rekordné obraty, doteraz na celom svete okolo 3,5 miliardy USD. Nemecký nakladateľ Carlsen v Hamburgu zdvojnásobí svoje obraty vždy, keď vznikne nový diel. Vďaka právam na Harryho Pottera sa Carlsen zmenil z útulného rodinného podniku na jednotku v branži, modernú firmu s viac ako 70 zamestnancami.
Internetový obchodník Amazon dostal vyše jedného milióna predbežných objednávok na 7 dielov. V Bad Hersfelde, kde okrem Amazonu má svoju logistickú centrálu aj veľkoobchodník s knihami Libri, klesla miera nezamestnanosti v 90. rokoch o jednu tretinu. Potom neprekvapuje, že všetci, ktorí majú podiel na právach, by radi tento zázrak predĺžili do nekonečna. Perá alebo tričká však už nie sú aktuálne. Americká mediálna spoločnosť Warner Brothers uvažuje preto viac do budúcnosti. Vlastníci oznámili, že vybudujú na Floride tematický park, v ktorom sa bude nachádzať kópia čarodejníckej školy. Očakávajú, že do parku by prišlo ročne niekoľko miliónov návštevníkov.
Doteraz sa predalo viac ako 325 miliónov kníh o čarodejníckom učňovi. Experti počítajú s tým, že na celom svete by ich na konci mohlo byť 400 miliónov alebo i viac. V Nemecku sa predalo 25,2 milióna exemplárov.
Aj anglické vydanie prináša nemeckému knižnému obchodu obrat: Pravdepodobne bude tvoriť jednu tretinu obratu dosiahnutého s nemeckým vydaním, uviedol Heinrich Riethmüller z burzového združenia Nemeckého knižného obchodu. Už 6. kniha - ako prvá kniha v angličtine vôbec - sa dostala až na zoznam bestsellerov. "Siedma kniha to dotiahne ešte vyššie," domnieva sa Riethmüller. "Kto vie aspoň trochu po anglicky, nechce čakať do jesene."