Bratislava 11. apríla (TASR) - Vládny kabinet na svojom dnešnom zasadnutí zobral na vedomie Informáciu o priebehu a výsledkoch procesu privatizácie za rok 2000, ktorú predložila ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Za najvýznamnejšie výsledky privatizačného procesu v minulom roku považuje materiál predaj 51-% podielu štátu v a. s. Slovenské telekomunikácie nemeckej spoločnosti Deutsche Telekom AG za úhrnnú cenu 1 miliardu eúr a predaj 87,18-% podielu v a. s. Slovenská sporiteľňa (SLSP) spoločnosti Erste Bank za kúpnu cenu 425 miliónov eúr.
Rok 2000 označuje materiál za obdobie prípravy postupu privatizácie finančných ústavov, prirodzených monopolov, štátnych podnikov vodární a kanalizácií, podnikov SAD a ďalších, tzv. strategických podnikov. Novelou zákona o veľkej privatizácii sa zároveň pod širšiu kontrolu dostalo nakladanie s majetkom Fondu národného majetku (FNM) SR a realizovali sa tiež predaje podielov fondu v akciových spoločnostiach.
V rezorte zdravotníctva bolo v minulom roku bezodplatným prevodom do vlastníctva obcí prevedených 80 výstupných jednotiek v celkovej hodnote 145,347 milióna Sk. Výberová komisia MSPNM SR v roku 2000 prerokovala 47 samostatných zdravotníckych stredísk, na základe čoho vydala 34 rozhodnutí o priamom predaji zdravotníckych zariadení s celkovou hodnotou majetku 78,470 milióna Sk.
Do privatizácie boli zaradené aj dva štátne podniky - Imuna Šarišské Michaľany a Medika Bratislava. V prípade š. p. Imuna bol pôvodný zámer predať 61 % jej akcií zmenený v januári 2001 na priamy predaj celého majetku podniku. Výberová komisia v marci 2001 vybrala ako nového vlastníka Imuny slovensko-americkú spoločnosť INTERAQUA, s.r.o., Košice, toto rozhodnutia však ešte podlieha schváleniu vládneho kabinetu. Z dôvodu zlej ekonomickej situácie š. p. Medika vláda SR v snahe zachrániť pohľadávky a záväzky podniku zmenila pôvodný zámer privatizovať dva odštepné závody Medíky a odsúhlasila jej likvidáciu.
V rezorte dopravy prebiehala v roku 2000 príprava privatizácie 17 štátnych podnikov Slovenskej autobusovej dopravy, ktorá by sa mala realizovať metódou založenia akciových spoločností, v ktorých by 49 % akcií bolo určených na priamy predaj a 51-% podiel si zachová štát. V rezorte hospodárstva vláda SR odsúhlasila privatizáciu 49-% podielu štátu v š. p. Slovenský plynárenský priemysel a rovnakého podielu v a. s. Transpetrol.
Vláda SR rozhodla v minulom roku aj o naložení s majetkovými účasťami FNM SR v akciových spoločnostiach osobitného významu, ako sú Slovenské liečebné kúpele, a. s., Piešťany (92 %), Minerálne vody, a. s., Prešov (37,07 %), Novácke chemické závody, a. s., Nováky (40,96 %), Slovenská plavba a prístavy, a. s., Bratislava (97 %), Baňa Dolina, a. s., Veľký Krtíš (33,82 %) a Slovnaft, a. s., Bratislava (10 %).
* ada zll