Medzev 6. augusta (TASR) - Už druhú prevádzku na Slovensku na výrobu polystyrénu plánuje spustiť spoločnosť Rigips Slovakia v druhej polovici tohto roka v Medzeve. Zamestnanie vo výrobe nájde 20 pracovníkov. Spoločnosť do novej prevádzky investuje do 17 miliónov SK.
"V novom závode sme už osadili výrobnú linku a stroje. V týchto dňoch robíme finálne skúšky a za krátky čas môžeme začať vyrábať," potvrdil dnes pre TASR marketingový manažér spoločnosti Pavol Ugor.
Produkty z Medzeva by mali pokryť prevažne potreby Prešovského a Košického kraja. "Pre prevádzku v Medzeve sme sa rozhodli po zistení, že východné Slovensko nie je zabezpečené polystyrénom. Materiál z našej jedinej prevádzky v Trnave je v mnohých prípadoch predražený dopravou. Zákazníci preto strácajú záujem o naše výrobky a uprednostňujú iné nekvalitné materiály," dodal Ugor.
Spoločnosť v budúcnosti uvažuje v Medzeve aj o rozšírení výrobných kapacít a priestorov, nakoľko už v tomto období vyrába nad stanovený plán. Výrobná kapacita bude predstavovať 60 000 m3 penového polystyrénu, pričom v roku 2008 sa ďalšou investíciou zvýši na 120 až 150 000 m3. Výrobok je primárne určený na zateplenie fasád.
"Výroba je ekologická, bez záťaží na životné prostredie. Pri výrobe sa do ovzdušia dostáva iba vodná para," reagoval Ugor na vplyv výroby na okolie Medzeva.
Vďaka príslušnosti k nadnárodnému koncernu Saint-Gobain využíva spoločnosť Rigips Slovakia know-how z celého sveta. Inak tomu nebude ani v Medzeve. Rigips so sídlom a výrobnou linkou v Trnave pôsobí na slovenskom trhu 12 rokov.