Piešťany 20. augusta (TASR) - Novú kompostáreň vo svojom intraviláne sa rozhodlo vybudovať mesto Piešťany. Zariadenie by malo ročne produkovať 1 200 až 1 500 ton kvalitného humusu, ktorý chce samospráva využívať predovšetkým na hnojenie verejnej zelene. Výstavba zariadenia v areáli príspevkovej organizácie Služby mesta Piešťany začne na zhruba 5 000 m2 už na budúci rok, kolaudácia je naplánovaná na rok 2011.
"Biologicky rozložiteľný odpad budeme zvážať z celého mesta v predpokladanom množstve 4 000 ton ročne. Chceme spracovávať odpad zo záhrad, parkov, obce a z údržby verejnej zelene," povedala pre TASR hovorkyňa radnice Drahomíra Moretová. Kompostovanie bude podľa jej informácií prebiehať v polouzavretom systéme aerobným procesom, balený humus chce okrem vlastnej potreby ponúkať spracovateľ na predaj aj malo a veľkospotrebiteľom.
Mesto plánuje zvážať bioodpad nepravidelne, podľa potreby, najviac v období od februára do novembra. "Počítame aj s tým, že mechanická úprava biologicky rozložiteľných odpadov bude prebiehať počas pracovného dňa a samotné kompostovanie, premiešavanie substrátu, za účelom zníženia nákladov za elektrinu v nočných hodinách," dodala hovorkyňa. Kompostáreň však nebude kompostovať odpady živočíšneho pôvodu a odpady z čistiarní odpadových vôd, žúmp a septikov.
Samotné kompostovacie zariadenie je navrhnuté do 16 komôr, ich podlaha bude dvojitá a s odvodňovacím systémom. Každá komora bude mať vlastný nezávislý potrubný a ventilový systém pre reguláciu vzduchu na prevzdušnenie. Súčasťou kompostovacieho zariadenia bude podzemná betónová akumulačná nádrž pre zachytávanie prebytočných štiav z kompostovania a dažďových odpadových vôd zo striech.
Zavedením tejto technológie prispeje k zníženiu negatívnych vplyvov na životné prostredie, podľa predpokladov radnice by mal nastať pokles čiernych skládok a odstrániť by sa mal aj známy jav -preplnenie kontajnerov na komunálny odpad.
Predpokladané realizačné náklady na vybudovanie sú zhruba 65 miliónov Sk. V kompostárni nájde prácu 11 ľudí, činnosť zariadenia je naprojektovaná tak, aby negatívne neovplyvnila životné prostredie, pri čom dôraz je v projekte kladený na ochranu spodných vôd.