Frankfurt nad Mohanom 20. augusta (TASR) - Nemecký denník Financial Times Deutschland priniesol prehľad posledných troch veľkých finančných kríz za ostatných 20 rokov. Október 1987: Obavy z novej svetovej hospodárskej krízy 19. októbra 1987 stratil hlavný akciový index Newyorskej burzy cenných papierov (NYSE) 23 % z hodnoty. Doteraz je to rekordný jednodenný pokles kurzu tohto indexu. K poklesu došlo v pondelok, ktorý dostal prívlastok čierny. Podniky kótované na burze zlacneli za deň o 500 miliárd USD, v prepočte 12,545 bilióna SKK. Krach na NYSE sa prejavil ako vlna cunami aj v ostatných častiach sveta.
Dodnes nie je jasné, prečo došlo ku krachu. Neskoršie rozhovory s obchodníkmi viedli analytikov k záveru, že sa po burze šírilo akési neurčité tušenie. Vyvolalo obavy, že sa svet nachádza pred depresiou ako v roku 1929. A práve táto obava sa materializovala obrovským prepadom akciových kurzov.
Predtým Dow Jones stále stúpal napriek rastúcim úrokom a vyšplhal sa na trojnásobok východiskovej hodnoty, dosiahol 2 650 bodov. Predsa však na rozdiel od októbra 1929, Čierneho piatku, sa udalosť vôbec neodrazila na svetovej ekonomike, ktorá pokojne pokračovala v raste. Prakticky skončením 19. októbra zaniklo aj vlnobitie, ktoré v ňom na burze NYSE vzniklo. Americká centrálna banka, Fed, znížila krátkodobé úrokové sadzby, aby zabránila bankovej kríze. Akciové kurzy na burzách onedlho pokračovali vo vzostupe.
Júl 1998: Reťazová reakcia vyvolala hystériu na burzách Globálna finančná kríza v roku 1998 sa dáva do súvislosti predovšetkým s krachom súkromného investičného fondu LTCM. Jeho zánik bol však len povestnou snehovou guľou, ktorá uviedla do pohybu zostrujúce sa krízové momenty vo finančnom systém. Udalosti mali predohru v roku 1997 finančnou krízou v prudko sa rozvíjajúcich ázijských krajinách (tzv. ázijských tigroch, medzi ktoré patrili predovšetkým Kórejská republika, Thajsko a Indonézia). O rok neskôr v auguste dostala kríza nový impulz tým, že Rusko vyhlásilo platobnú neschopnosť a zastavilo splácanie zahraničných dlhov.
Rubeľ stratil za týždeň 60 % hodnoty. Ruský akciový trh klesol za pár týždňov o 80 %. Západní investori stratili v Ázii a Rusku obrovské peniaze, lebo došlo k zostupnej špirále v ich ekonomikách. Všetci účastníci trhu sa chceli zbaviť akcií a vrhli sa na nakupovanie bezpečných štátnych dlhopisov. Reťazová reakcia, ktorá sa neobjavila v takom rozsahu ešte nikdy v minulosti, spôsobila, že investičný fond LTCM sa stal nesolventným.
Fond si požičiaval peniaze takmer výlučne od bánk a bol odkázaný na ďalšiu kapitálovú injekciu. Ale nedostal ju. Svetové banky požičiavali peniaze LTCM, peniaze sa vyparili. Potom zasiahol Fed. Bankám poskytol záchranu. Rovnako ako v roku 1987 znížil úroky.
September 2001: Teroristické útoky urýchlili pokles na burzách
Po teroristických útokoch na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na Pentagón vo Washingtone, ku ktorým došlo 11. septembra, sa dostali burzy do šoku. Pokles bol viditeľný už odvtedy, čo došlo k prasknutiu bubliny (kríza dotcom) s akciami technologických firiem. Boli šlágrom na konci 90. rokov. Teraz sa však objavilo aj geopolitické riziko: Obavy z vojny, a tým aj vznik globálnej hospodárskej krízy.
Útoky z 11. septembra však len urýchlili prepad akciových kurzov. Najviac vtedy utrpeli cestovné kancelárie a turistické zariadenia, ako aj letecké spoločnosti. NYSE zostala po útokoch niekoľko dní zatvorená. Potom, ako obnovila činnosť, v USA zazneli vlastenecké výzvy na "nákupy akcií". Avšak ani banky, ktoré ináč riadia smerovanie trhu, museli konštatovať, že sa svojimi intervenčnými nákupmi akcií nemôžu presadiť proti hlavnému trendu trhu.
Pokles pokračoval. Napríklad hlavný nemecký akciový index DAX stratil od polovice septembra do marca 2003 zo svojej hodnoty takmer polovicu. Trhy nespracovali a nestrávili ešte takzvanú dotcom krízu, ktorá vznikla po krachu v roku 1998 a teroristické útoky pokles ešte zosilneli.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.