Frankfurt nad Mohanom 25. augusta (TASR) - Americká hypotekárna kríza zvyšuje obavy o budúci rast svetovej ekonomiky. "Všetci sme znepokojení stavom hospodárstva," povedal šéf amerického automobilového koncernu Ford Alan Mulally novinárom v Dearborne, sídle firmy.
"Náš obchod závisí na istote spotrebiteľov," uviedol predstaviteľ hypotekárneho ústavu Countrywide Financial Corp. Angelo Mozilo. Ústav sa dostal tento rok do veľkých existenčných ťažkostí. Mozilo v rozhovore pre televíznu stanicu CBNC povedal, že v hypotekárnom sektore celkom určite nepôjde vývoj k lepšiemu a dodal, že "takýto trend som videl aj v minulosti, a vždy vyústil do nejakej formy krízy".
Vyjadrenia oboch manažérov významných amerických podnikov prispeli k rastu obáv, že pokles na americkom hypotekárnom trhu môže zabrzdiť tempo hospodárskeho rastu USA. Predtým sa o vyhliadkach americkej ekonomiky vyjadrili skepticky aj predseda americkej centrálnej banky, Fedu, Ben Bernanke a minister financií Henry Paulson.
Hypotekárna kríza v USA od začiatku tohto roku do 20. augusta viedla k zániku 88 000 pracovných miest v tomto sektore amerického finančníctva. Číslo je už o 75 % vyššie, než bola strata pracovných miest v odvetví za celý minulý rok. "A to je len začiatok," povedal šéf finančnej poradenskej spoločnosti Challenger, Gray & Christmas John Challenger.
Investičná banka Lehman Brothers, najväčší americký emitent cenných papierov krytých hypotékami, prepustil z hypotekárnej divízie 1 200 pracovníkov, britská veľkobanka HSBC znižuje ich počet o 600, Accredited Home o 1 200, American Home Mortage o 7 000 a First Magnus Financial o 5 940.
Výkonný šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Rodrigo Rato v stredu uviedol, že organizácia skoriguje svoju prognózu rastu svetovej ekonomiky pre budúci rok. Naposledy ju MMF upravoval koncom júla. Vtedy odhad zvýšil zo 4,9 na 5,2 %. Dodal, že problémy na svetovom finančnom trhu sú zvládnuteľné.
Výsledok novej revízie nebude podľa Rata dramatický, len tempo rastu svetovej ekonomiky nebude také mohutné. Zatiaľ je predčasné pokúšať sa špecifikovať rozsah krízy.
Informovali o tom nemecký denník Financial Times Deutschland a televízna stanica BBC na svojej internetovej stránke.