Astana 4. septembra (TASR) - Kazachstan požaduje od konzorcia vedeného koncernom Eni viac ako 10 miliárd USD, v prepočte 247,36 miliardy SKK, ako kompenzáciu za nedodržanie časového plánu pri rozvoji ropného poľa Kašagan. Dnes to pre agentúru Reuters uviedol vysoký predstaviteľ kazašskej vlády.
Kazachstan zastavil sprístupňovanie najväčšieho ropného poľa krajiny medzinárodným konzorciom vedeným talianskym koncernom Eni 27. augusta predbežne na tri mesiace. Týmto spôsobom zvyšuje tlak na konzorcium, ktoré ho prevádzkuje, keďže toto neustále posúva začiatok ťažby a zvyšuje náklady.
V nedeľu pohrozil kazašský minister životného prostredia Nurlan Iskakov predĺžením zastavenia operácií na projekte, ak medzinárodné konzorcium, ktoré ho prevádzkuje, nevykoná nápravu. "Túto záležitosť budeme skúmať tri mesiace, ako nám umožňuje zákon. Konzorcium by zatiaľ malo pristúpiť k náprave," povedal Iskakov pre agentúru Reuters. Na otázku, či Kazachstan predĺži zastavenie operácií, ak sa to nestane, Iskakov odpovedal: "Áno."
Zdroj blízky záležitosti povedal pre Reuters, že Kazachstan očakáva predloženie návrhu s "adekvátnou kompenzáciou" zo strany konzorcia do 5. septembra. Tajomník ministra financií Daulet Jergozhin dnes uviedol, že vláda počíta s kompenzáciou "určite vyššou ako 10 miliárd USD". Dodal, že kazašský daňový úrad má niekoľko nezodpovedaných otázok týkajúcich sa platenia daní zo strany konzorcia a v súčasnosti realizuje plánovaný audit. "O výsledkoch vás budeme informovať neskôr, v októbri. Teraz môžem povedať iba to, že máme otázky, na ktoré sme nedostali odpovede."
Minister životného prostredia Nurlan Iskakov už pred zastavením prác varoval pred nevratnými škodami na životnom prostredí spôsobenými týmto ropným projektom. Prevádzkovateľom projektu je konzorcium, ku ktorému patria spoločnosti Eni, Total, ExxonMobil a Royal Dutch/Shell s podielmi po 18,52 %, ConocoPhillips s podielom 9,26 % a Inpex a štátny kazašský energetický koncern KazMunaiGaz s podielmi po 8,33 %.
Podobným spôsobom donútilo Rusko niektoré zahraničné koncerny vzdať sa väčšiny v ťažobných projektoch v krajine v prospech ruských spoločností. Aj v týchto prípadoch boli hlavnou príčinou obvinenia z porušovania ekologických nariadení.
Kazachstan obvinil konzorcium z celého radu porušení, vrátane porušení v oblasti ekologických nariadení a požiarnej bezpečnosti. Podľa analytikov sa Kazachstan pokúša týmto spôsobom získať z projektu vyššie príjmy.
Jergozhin odmietol, že tento prípad je súčasťou širšieho útoku na západných investorov. Podľa neho v krajine pôsobí množstvo investorov, ktorí dodržiavajú zákony a nemajú žiadne problémy.
Koncern Eni, ktorý je na čele konzorcia, už viackrát posunul začiatok priemyselnej ťažby pôvodne naplánovaný na rok 2005. Naposledy z roku 2008 na druhú polovicu roku 2010. A náklady vyskočili z pôvodne plánovaných 57 miliárd USD na 136 miliárd USD, ako informovalo kazašské ministerstvo energetiky.
Predpokladá sa, že pole Kašagan, ktoré leží v Kaspickom mori, obsahuje ropné rezervy v objeme až 38 miliárd barelov (1 barel = 159 litrov). Kašagan je kľúčovým pre splnenie plánov Kazachstanu, ktorý chce do roku 2015 strojnásobiť ťažbu ropy.
Informovala o tom agentúra Reuters.