BRATISLAVA 20. septembra - V produktivite práce by malo podľa Slovenského centra produktivity (SLCP) Slovensko dobehnúť Spojené štáty americké (USA) o 15 až 17 rokov. Ako vyplýva z prepočtov experimentálneho vývoja produktivity pri zachovaní súčasných trendov vo vývoji hrubého domáceho produktu na odpracovanú hodinu v oboch krajinách, SR by sa mala v tomto ukazovateli USA vyrovnať po roku 2020. "Samozrejme je to len v teoretickej rovine," doplnil riaditeľ SLCP Milan Gregor.
Podľa SLCP a hodnotenia International Labour Office (ILO) je Slovensko jednou z najvýznamnejšie sa rozvíjajúcich krajín nielen v rámci Európskej únie, ale aj v globálnom meradle. "Toto hodnotenie možno očakávať ešte minimálne počas nasledujúcich piatich rokov," dodal Gregor. Podľa neho pre pokračovanie pozitívneho vývoja v produktivite a konkurencieschopnosti Slovenska je nevyhnutné riešiť oblasť vzdelávania pracovníkov s dôrazom na celoživotné vzdelávanie. "Dôležité sú aj investície do podpory vedy a výskumu, ktoré sú predpokladom rozvoja znalostnej ekonomiky a inovácií," konštatoval Gregor.
Slovenské centrum produktivity, ktoré vzniklo pred 10 rokmi na Žilinskej univerzite sa zameriava hlavne na oblasť problematiky produktivity práce. SLCP sa zameriava aj na oblasť riadenia a rozvoja ľudských zdrojov, či oblasť podnikovej logistiky.
Spomedzi krajín V4 je však na tom v produktivite najlepšie.
Ako na stretnutí s novinármi upozornil Gregor, úroveň hrubého domáceho produktu (HDP) na odpracovanú hodinu dosahovala v minulom roku na Slovensku približne 45 % z úrovne USA. Tie sú pritom najproduktívnejšou krajinou na svete. Všetky ostatné krajiny regiónu V4, zdôraznil Gregor, sú v porovnaní so SR ešte menej produktívne. Zaostávajú však aj vyspelé krajiny EÚ, pôvodná európska pätnástka dosahuje z úrovne USA v priemere necelých 83 %.
Ak by produktivita na Slovensku dlhodobo rástla súčasným tempom presahujúcim 8 % ročne, úroveň produktivity v USA by SR dosiahla okolo roku 2020. Ide však iba o experimentálny odhad, Spojené štáty totiž v tejto oblasti tiež nestagnujú, upozornil Gregor. Napriek tomu na Slovensku k dobiehaniu úrovne EÚ aj USA pomaly dochádza. Kým v roku 1993 predstavovala produktivita slovenských zamestnancov len okolo 30 % v porovnaní s USA a 36 % oproti EÚ 15, v minulom roku sa SR dostala už na 45 % resp. 55 % ich úrovne.
"Pre pokračovanie pozitívneho vývoja v produktivite a konkurencieschopnosti SR je nevyhnutné riešiť oblasť vzdelávania pracovníkov," upozornil Gregor. Predseda správnej rady SLCP doplnil aj ďalšie faktory rýchleho rastu produktivity práce. Okrem vybavenia kapitálom ide tiež o zlepšovanie organizácie práce, infraštruktúry, zlepšenie zdravia a zručnosti pracovníkov a aplikáciu nových technológií.