BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Slovenský cukrovarníci považujú za nepriaznivé zmeny reformy spoločnej organizácie trhu Európskej únie (EÚ) s cukrom. Ako v pondelok uviedol predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku (SCS) Dušan Janíček, spoločnosť Eastern Sugar ukončením spracovania cukrovej repy v Dunajskej Strede prispela k zníženiu ročnej výrobnej kvóty cukru pre SR z takmer 208 tis. ton na súčasných približne 140 tis. ton, teda o 33,8 %. Zo zverejnených informácií vyplýva, že zo zámeru znížiť ročný objem výroby cukru v EÚ do roku 2010 o 6 mil. ton sa v prvých dvoch rokoch reformy dosiahla redukcia len o 2,2 mil. ton. Spustenie reformy trhu s cukrom znamenalo úplné skončenie produkcie pre Írsku republiku, Lotyšsko a Slovinsko. Viac ako o polovicu zredukovalo výrobu cukru podľa D. Janíčka Portugalsko, Grécko a Taliansko. Z nových členských štátov sa okrem Slovenska zapojili do reformy i Maďarsko, ktoré zaznamenalo pokles produkcie o 27 % a Česká republika, kde sa výroba cukru znížila o 22,5 %. Naopak, podľa neho k žiadnemu poklesu však nedošlo v najväčších produkčných krajinách, vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Holandsku, Belgicku a Poľsku, ktoré nákupom dodatkových kvót svoje produkčné limity naopak ešte zvýšili.
"Z právneho i podnikateľského hľadiska považujeme za nevhodné, aby do reštrukturalizačného procesu výroby cukru vstupovali okrem producentov aj ich dodávatelia," uviedol ďalej D. Janíček. Navodzuje sa tým podľa neho stav, keď obchodní partneri na strane vstupov môžu ohroziť existenciu konkurencieschopných cukrovarov tým, že pre nich prestanú vyrábať a dodávať časť základnej suroviny. Do tejto situácie môžu vyústiť najčerstvejšie zmeny cukornej reformy, ktoré umožňujú pestovateľom cukrovej repy dobrovoľne sa vzdať dodávok až desiatich percent pridelenej kvóty za jednorazové odstupné vo výške 237,5 EUR za tonu. "Vzhľadom na veľké rozdiely v kapitálovom vybavení a ekonomickej stabilite poľnohospodárov sa obávame, že tento návrh bude atraktívnejší pre pestovateľov cukrovej repy v nových členských krajinách EÚ, vrátane Slovenska, zatiaľ čo v západnej Európe sa uplatní menej, alebo aj vôbec nie. Okrem iného i preto, že tam sú dodávatelia cukrovej repy často aj akcionármi cukrovarníckych podnikov," konštatoval ďalej predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku.
Ako ďalej zdôraznil D. Janíček, prijaté zmeny v reforme usmerňovania trhu s cukrom majú až príliš administratívny charakter a v konečnom dôsledku nemôžu priniesť splnenie ich základného cieľa, teda zvýšenia konkurenčnej schopnosti výroby cukru v EÚ. Ak sa totiž budú produkcie cukrovej repy vzdávať aj perspektívni pestovatelia len preto, že jednorazovou kompenzáciou za odstúpenie od časti kvóty si budú chcieť vylepšiť svoju ekonomiku, nedôjde podľa predstaviteľa SCS k ich triedeniu na základe efektívnosti výroby, ale momentálnej ekonomickej sily, súvisiacej s rozdielnym vývojom ekonomík, v ktorých predtým podnikali. Pokiaľ sa tento princíp uplatní pri realizácii reformy vo väčšom rozsahu, čo podľa SCS reálne hrozí, rozhodujúcim kritériom obmedzovania výroby cukrovej repy a cukru sa nestane efektívnosť produkcie, ale celková ekonomická sila výrobcov.
"Keďže Rada ministrov už zmeny reformy schválila, obraciame sa na pestovateľov cukrovej repy s výzvou, aby sa nevzdávali pestovania cukrovej repy, ktorá môže byť pre nich aj naďalej zaujímavou trhovou plodinou s garantovaným odbytom v cukrovaroch, podnikajúcich na území SR," vyzval slovenských producentov cukrovej repy predseda SCS. Majitelia týchto spoločností deklarovali podľa jeho slov záujem pokračovať vo výrobe cukru v prípade, že budú mať dostatok dodávateľov na ekonomické spracovanie základnej suroviny. Narušenie vyváženosti dodávateľsko-odberateľských vzťahov by ich donútilo prehodnotiť svoje podnikateľské zámery. Cukrovarnícke spoločnosti majú podľa predsedu Slovenského cukrovarníckeho spolku pre poľnohospodárov pripravené návrhy nových dlhodobých zmlúv s viacerými benefitmi, ktoré by ich mali stimulovať k udržaniu pestovania cukrovej repy. "V najbližšom čase by sa mali uskutočniť rokovania na úrovni cukrovarov a zmiešaných komisií dodávateľov, ktoré by mali spresniť ďalší postup uzatvárania dodávateľsko-odberateľských vzťahov," dodal D. Janíček.