Vyplýva to z celosvetového prieskumu Hospodárska kriminalita, ktorý realizovala spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PwC) prvýkrát aj na Slovensku.
Najrozšírenejším prípadom hospodárskej kriminality je sprenevera majetku, s ktorou sa stretlo 23 % slovenských spoločností. S korupciou a úplatkami sa stretlo 13 % zo 78 firiem, ktoré sa na prieskume zúčastnili. "Hoci sú spoločnosti presvedčené, že ich kontrolné mechanizmy fungujú bezchybne a nemajú slabé miesta, až 67 % všetkých prípadov bolo odhalených náhodou," konštatoval dnes na stretnutí s novinármi riaditeľ Vyšetrovacích a forenzných služieb PwC Ján Vylita. Iba 2,6 % respondentov na Slovensku nemá zavedené žiadne opatrenia na odhalenie alebo prevenciu hospodárskej kriminality, dodal.
Celkové straty vykázané účastníkmi prieskumu v celosvetovom meradle predstavujú 4,2 miliardy USD, čo je v prepočte takmer 141 miliárd SKK. Kým v Česku sú priemerné náklady hospodárskej kriminality na spoločnosť 1,7 miliardy USD, na Slovensku je to len 127 000 USD. Ako vysvetlil Vylita, spôsobené to môže byť tým, že veľké prípady zostávajú v SR pravdepodobne skryté.
Spoločnosť PwC na základe prieskumu odporúča spoločnostiam, aby posúdili reálne riziká páchania hospodárskej kriminality v rámci svojej organizácie, aby rizikové oblasti monitorovali a aby si vybudovali silné kontrolné prostredie. "Dôležitá je samozrejme aj primeraná podniková kultúra," uzavrel Vylita.
Prieskum PwC realizuje v spolupráci s nemeckou Univerzitou Martina Luthera v Halle-Wittenbergu a opakuje ho každé dva roky medzi 5 400 spoločnosťami na celom svete.