New York 19. októbra (TASR) - Presne pred 20 rokmi - 19. októbra 1987, ktorý pripadol na pondelok - došlo na Newyorskej burze cenných papierov (NYSE) ku krachu. Počas jedného dňa klesla hodnota akcií o 22 %. Bol to najhorší denný prepad v dejinách obchodovania s podielmi. Predtým za 10 mesiacov hlavný akciový index NYSE Dow Jones dosiahol takmer 50-% vzostup.
Úder sa objavil ako blesk z jasného neba. Podľa Teddyho Weisberga, ktorý mal vtedy 47 rokov a už 18 rokov podnikal na burze, pondelok prišiel na burzový parket so znepokojením. Dow Jones stratil v piatok počas poslednej hodiny obchodovania 108 bodov. Weisberg mal na pamäti, že zo zámoria prichádzali zlé správy. V piatok postihla Londýn silná búrka a mnohí jeho kolegovia sa nedostali do roboty. Ich záväzky zostali cez víkend nevybavené. Na správu, že americké vojnové lode ostreľovali iránsku ropnú platformu, burzoví investori v Ázii a Európe reagovali predajom akcií.
V pondelok o 9.30 h východného amerického času mal index Dow Jones hodnotu 2 047 bodov, čo bolo už o 200 bodov menej ako v piatok v závere obchodného dňa. Weisberg si spomína, že potom sa situácia náhle upokojila a obchody sa rozvíjali normálne. O 10. hodine dosiahol index 100-bodový prírastok.
Ale na burzách v Ázii a Európe dochádzalo k poklesu kurzov. Wall Street na ne zareagoval o 13.30 h. Došlo k masovému výpredaju akcií; nikto ich však nechcel. Nastala skutočná panika.
V čase zvonenia, ktorým sa uzatváral obchodný deň NYSE, Dow Jones klesol za deň o 508 bodov. Stratil 22,6 % svojej východiskovej hodnoty z pondelka rána.
Weisberg doteraz nepochopil, prečo došlo k tejto korektúre. Aj samotný Charles Geisst, profesor so špecializáciou na financie a historik z Mannhattan College, pátra po príčinách prepadu dodnes. Korektúra akciových indexov sa všeobecne vtedy očakávala, ale "intenzita krachu v roku 1987 a jeho celosvetový účinok na trhy, to všetko prišlo celkom nečakane", povedal Geisst.
Elektronické obchodné systémy, tzv. portfolio insurance programy, priliali olej do ohňa. Mali totiž nastavený príkaz, že pri poklesu kurzu na určitú hodnotu začali automaticky predávať akcie. Keď akcie na ňu klesli, všetky počítače reagovali rovnako - začali predávať.
Pred 20 rokmi sa v dôsledku toho systému predalo na NYSE 600 miliónov akcií, čo bolo o 300 % viac než počas pokojného dňa.
Na hlavnej americkej akciovej burze sa v utorok začalo obchodovať, ako keby sa deň predtým vôbec nič nestalo. Avšak dva roky trvalo, kým sa Dow Jones dostal na hodnotu, ktorú stratil za jediné popoludnie.
Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.