Tento zákon môže podľa nich vážne narušiť imidž krajiny.
Debata o novelizácii zákona o ťažbe nerastného bohatstva opäť sústredila pozornosť na vzťahy Kazsachstanu so zahraničnými investormi. Vláda práve rokuje o zmene podmienok kontraktu konzorcia, ktorý vedie taliansky koncern Eni, týkajúceho sa sprístupňovania ropného poľa Kašagan. Podľa analytikov si Kazachstan zmenou zákona posilnil svoju pozíciu.
Horná komora kazašského parlamentu jednohlasne schválila dodatky k existujúcej legislatíve koncom septembra. Aby zákon vstúpil do platnosti, ešte ho musí podpísať prezident Nursultan Nazarbajev, čo je však považované za formalitu. Zákon umožňuje vláde zmeniť podmienky kontraktov s domácimi alebo zahraničnými spoločnosťami alebo ich úplne vypovedať, ak sa obáva ohrozenia národnej bezpečnosti.
Americká obchodná komora v Kazachstane, Kazašská ropná asociácia (Kazakhstan Petroleum Association) a ďalší investori vyjadrili svoje obavy z novej legislatívy v spoločnom liste.
"Absolútne najdôležitejšou vecou pre zahraničné investície, pre akýkoľvek typ investícií, je absolútna istota týkajúca sa kontraktov," uviedla generálna riaditeľka Americkej obchodnej komory v Kazachstane Doris Bradburyová pre agentúru Reuters.
Signatári odmietli list zverejniť, ale potvrdili autenticitu ruskej kópie zverejnenej na jednom kazašskom internetovom portáli. Píše sa tu, že zákon poškodí investičnú klímu v krajine a zvýši politické riziká spojené s investíciami. "Úctivo žiadame o vetovanie tohto návrhu zákona," uvádza sa v liste adresovanom Nazarbajevovi.
Odborníci zasvätení do záležitosti tvrdia, že nová legislatíva je výsledkom sporu okolo projektu Kašagan. Vláda pohrozila, že Eni zbaví vedúceho postavenia v konzorciu a bude požadovať miliardové pokuty za odsunutie začiatku ťažby.
Informovala o tom agentúra Reuters.