BRATISLAVA. Daňové úrady už zaregistrovali prvých žiadateľov, ktorí majú príjem z prenájmu nehnuteľnosti. V septembri ich podľa údajov Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky prišlo viac ako 2 600. Povinnosť zaregistrovať sa alebo v niektorých prípadoch ohlásiť túto činnosť stanovuje od septembra tohto roka novela zákona o správe daní a poplatkov. Keď ju nesplníte, a prídu vám na to, hrozí vám pokuta od dvetisíc do stotisíc korún.
Veľa alebo málo?
Hovorca rezortu financií Miroslav Šmál ešte v auguste uviedol, že štát si od zavedenia nového prístupu k registračnej povinnosti sľubuje, že dôjde k zlepšeniu daňovej disciplíny.
Počet tých, ktorí zatiaľ prišli na daňové úrady, je však podľa viceprezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Zena Kezmana veľmi nízky a nezodpovedá realite, ktorá je dnes na Slovensku. Na druhej strane, prenajímatelia majú ešte čas.
Hraničný termín
Termín 30. október sa totiž týka iba tých, ktorí uzatvorili zmluvy o prenájme v septembri. Registrovať sa treba vždy až do tridsiatich dní po uplynutí mesiaca, v ktorom ste začali nehnuteľnosť prenajímať.
Tí, ktorí prenajali nehnuteľnosť pred prvým septembrom, majú čas do konca roka. Kezman aj daňové riaditeľstvo predpokladajú, že počet registrovaných môže narásť najmä s príchodom hraničného termínu na konci roka.
V zmluvepozerajú dátumy
Registračnú povinnosť k dani z príjmov si splníte predložením vyplneného registračného tlačiva. Pre fyzickú osobu – nepodnikateľa je určené tlačivo Prihláška na registráciu fyzických osôb. V prihláške ako daňový subjekt vyznačíte druh dane, ktorú budete, ak sa na vás nevzťahuje oslobodenie, platiť. Je ňou daň z príjmov.
S vyplnenou prihláškou môžete (ale nemusíte) na daňovom úrade predložiť originál zmluvy o nájme alebo originál zápisnice o nájme. Podľa hovorkyne Daňového riaditeľstva SR Ivety Adamíkovej zmluva či zápisnica pracovníkom daňového úradu slúži ako podklad na overenie dátumu, od ktorého ste nehnuteľnosť prenajali „keďže sa od neho odvíja dátum povinnosti registrácie“. Originál vám potom vrátia, kópiu nechávať nemusíte. Pokiaľ písomný doklad nemáte, spíšu s vami zápisnicu o ústnom pojednávaní. Jej obsahom je, opäť, spomínaný dátum.
Môžete posielať aj poštou
Prihlášku na registráciu si môžete vyzdvihnúť na ktoromkoľvek daňovom úrade alebo si ju stiahnuť na webovej stránke Daňového riaditeľstva SR. Poslať ju a zaregistrovať sa môžete aj poštou. Daňové riaditeľstvo však odporúča osobnú návštevu. Keď pošlete prihlášku poštou, daňový úrad, aby skontroloval dátum, odkedy prenajímate, vás napokon aj tak vyzve na predloženie originálu zmluvy o nájme alebo zápisnice o nájme.
Ako to bude s kontrolami
Daňové úrady pri kontrole prenájmov nehnuteľností doteraz využívali najmä podnety od verejnosti. Na odsledovanie plnenia novej povinnosti prenajímateľov podľa vyjadrenia hovorkyne daňové riaditeľstvo pripravilo nové postupy a techniky, ktoré bude využívať pri daňovej kontrole, miestnych zisťovaniach a pri vlastnom vyhľadávaní. Aké to sú, zatiaľ nechcú prezrádzať. Tvrdia, že by mohli byť návodom, ako sa registračnej povinnosti vyhnúť.
BRATISLAVA. Povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade, ak prenajímate napríklad byt, by nemala ovplyvniť ceny prenájmov.
„Pred septembrom sa síce nikto nemusel registrovať, ale príjem museli prenajímatelia priznávať a platiť z neho dane tak či tak,“ hovorí viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Zeno Kezman. Predpokladá, že napriek novej povinnosti sa veľa nezmení: Ten, kto príjmy priznával, sa zaregistruje. Kto to doteraz nerobil, nesplní si ani novú povinnosť. Veľa závisí od toho, ako sa bude splnenie povinnosti kontrolovať.
Viceprezident asociácie pripúšťa, že môžu nastať prípady, keď sa vlastník, ktorý doteraz načierno prenajímal, rozhodne dať si spolu s novou povinnosťou od septembra do poriadku zmluvy. Keďže bude platiť dane, pokúsi sa zvýšiť nájomné.
„Nemyslím si, že by to malo naštartovať rast nájomného. Prenajímateľom to neumožní trh, ktorý je momentálne stabilný,“ hovorí. Stále pribúdajú nové stavby a dá sa predpokladať, že ponuka bytov na prenájom napríklad v Bratislave tak preváži nad dopytom, že ceny nájmov skôr klesnú, ako narastú.
„Prenajímatelia sú zväčša dobre informovaní aj o možnostiach využitia inštitútu oslobodenia príjmov z prenájmu,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková. Limit na oslobodenie v tomto roku je 24 900 korún.
(ht)
V trojizbovom byte prenajímam jednu izbu študentom. Musím sa zaregistrovať na daňovom úrade?
Ak fyzická osoba prenajíma časť bytu (napríklad jednu izbu) bez vlastného uzavretia a bez príslušenstva, povinnosť registrácie nevzniká.
Ak však fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorá spĺňa definíciu bytu alebo nebytového priestoru, podľa príslušných zákonov sa registrovať musí.
Vzťahuje sa na mňa povinnosť registrácie, keď prenajímam byt, ktorý mám sama v nájme?
Na registráciu nie je rozhodujúce, či prenajímateľ je vlastníkom prenajímaného bytu. Povinnosť registrácie sa teda vzťahuje aj na fyzickú osobu, ktorá ďalej prenajíma nehnuteľnosť, ktorú má sama v nájme.
S manželkou máme byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, ktorý sme prenajali. Musíme sa registrovať obaja, alebo stačí, keď túto povinnosť splní len jeden z nás?
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má teda ten z manželov, ktorý je uvedený v zmluve ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na oboch.
Vlastním chatu v rekreačnej oblasti, ktorú v sezóne príležitostne prenajímam, resp. v nej poskytujem ubytovanie. S ľuďmi, ktorým tieto služby poskytujem, nemám uzatvorenú nijakú písomnú zmluvu. Aj na mňa sa vzťahuje registračná povinnosť?
Ak fyzická osoba poskytuje vo svojej chate ubytovanie, podľa z. č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov, ubytovanie je živnosťou a osoby, ktoré túto činnosť vykonávajú, sú povinné registrovať sa. Táto povinnosť im vyplýva z ustanovenia § 31 ods. 1 zákona o správe daní, t. j. nie z dôvodu prenajímania nehnuteľnosti (§ 31 ods. 2). Ak fyzická osoba svoju chatu prenajíma (je uzatvorený nájomný vzťah), vzťahuje sa na ňu registračná a oznamovacia povinnosť podľa § 31 ods. 2 zákona o správe daní.
Manželka dostala darom byt od rodičov. Ja podnikám a okrem toho aj dlhšie prenajímam tento byt (zmluva je medzi mnou a nájomcom). Musí sa manželka zaregistrovať? Vzťahuje sa na mňa oznamovacia povinnosť?
Keďže byt prenajíma manžel, povinnosť registrácie by sa vzťahovala na manžela. Keďže je podnikateľ, ktorý už je registrovaný na daňovom úrade a byt začal prenajímať ešte pred účinnosťou novely zákona o správe daní (pred 1. 9. 2007), nie je povinný oznámiť prenájom bytu daňovému úradu.