Príčinou sú obavy z potenciálneho spomalenia americkej ekonomiky, čo by viedlo k zníženiu dopytu po rope a benzíne.
Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy s decembrovým kontraktom dnes ráno v elektronickom obchodovaní na ázijskom trhu stratil 25 centov a predáva sa za 85,77 USD, v prepočte 2 039,70 SKK. V pondelok decembrový kontrakt americkej ropy oslabil o 93 centov a uzavrel na úrovni 86,02 USD. Severomorská ropa Brent s decembrovým kontraktom dnes ráno zlacnela o 33 centov na 82,94 USD za barel.
Novembrový kontrakt stanovil počas piatkového obchodovania nový rekord 90,07 USD za barel. Pri svojej exspirácii v pondelok uzavrel na 87,56 USD za barel, čo bolo o 1,04 USD menej ako v piatok na konci obchodovania.
Taktiež cena ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v pondelok prudko klesla. Barel (159 litrov) ropy z ťažobných regiónov kartelu sa v priemere predával za 80,23 USD, v prepočte 1 908 SKK. To bolo o 1,32 USD menej než v piatok dosiahnutý nový historický rekord 81,55 USD za barel. Dnes to uviedol Sekretariát OPEC vo Viedni.
Prudký piatkový pokles amerických akciových indexov opäť vzbudil obavy zo spomaľovania ekonomiky USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy. K zníženiu predchádzajúcich strát zasa pomohlo pokračujúce napätie medzi Tureckom a kurdskými rebelmi na severe Iraku.
Analytici sú rozdelení v názore, či piatkový rekord tesne nad úrovňou 90 USD za barel je maximom, alebo či bude čierne zlato pokračovať v zdražovaní. Prognózy budúcich cien ropy sa pohybujú v rozpätí od 60 USD do 120 USD za barel. Mnoho analytikov tvrdí, že za minulotýždňovým rekordom sú špekulatívne nákupy. Ďalší však poukazujú na nízku ponuku a vysoký dopyt, čo podľa nich podporuje ceny na vysokých úrovniach.
Informovali o tom agentúry AP a DPA.