Podbanské 24. októbra (TASR) - Niektoré slovenské hotely a reštaurácie už teraz prijímajú platby za svoje služby nielen v slovenských korunách, ale aj v eurách. Ich prechod na jednotnú menu Európskej únie by mal byť bezproblémový, povedala prezidentka Zväzu hotelov a reštaurácií SR Zuzana Šedivá počas jesenného rokovania ich zväzu v Podbanskom.
Podľa Šedivej väčší problém ako samotné zavedenie eura je v obchodnej politike hotelov. V súčasnosti je ťažké odhadnúť kurz eura po jeho zavedení. Podotkla, že poskytovatelia ubytovacích a reštauračných služieb platia v súčasnosti napríklad za energie, niektoré druhy tovarov v európskych cenách, čo sa prejavuje aj v nákladoch hotelierov.
Ceny za ubytovanie sú oveľa nižšie ako napríklad v Rakúsku. Okrem toho pracovníci slovenských hotelov a reštaurácií majú niekoľkonásobne nižšie mzdy, ako ich kolegovia vo vyspelých európskych krajinách, pripomenula Šedivá.
Zavedenie eura predpokladajú zvládnuť aj vo Fatranských liečebných kúpeľoch Lúčky pri Ružomberku. Podľa riaditeľky Anastázie Mičkovej už v súčasnosti niektorí zahraniční klienti platia za kúpeľné a hotelové služby v eurách. Pripravujú softvérové vybavenie pre registračné pokladnice, aby mohli duálne zúčtovať platby v obidvoch menách. V nich chystajú tiež vytlačiť cenníky. Potom by mali mať splnené najdôležitejšie zákonné požiadavky v tejto oblasti.
Na dvojdňovom stretnutí hotelierov v Podbanskom, ktoré sa dnes skončilo, vystúpil aj generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu Ministerstva hospodárstva SR Gabriel Kuliffay, ktorý konštatoval, že devízové príjmy z turizmu za prvý polrok tohto roka vzrástli medziročne o viac ako 11 %. Je to nárast o vyše pätinu.
Podľa Kuliffaya počet prenocovaní českých turistov vzrástol, v prípade maďarských a nemeckých poklesol. Štatistiky tiež prezrádzajú, že Rakúšania prichádzajú na Slovensko najmä na krátke pobyty. Slovenskí dovolenkári budú zrejme naďalej chodiť za oddychom k moru, ale "nám ide o to, aby aspoň druhú a tretiu dovolenku trávili na Slovensku", dodal Kuliffay.