Mníchov 26. októbra (TASR) - História výroby bioplynu z obilia môže byť napokon veľmi krátka. Najväčší európsky obchodný koncern s agrárnymi produktmi, nemecký BayWa varoval, že rastúce ceny obilia môžu priviesť na mizinu celý úsek výroby bioplynu.
"Mnohé zariadenia na výrobu bioplynu sa ocitli vo veľkých ekonomických problémoch, lebo obilie tak veľmi zdraželo," povedal šéf BayWa Wolfgang Deml. Pod veľmi silným tlakom sa ocitli najmä malé výrobne, ktoré získavajú z biomasy metán a spaľujú ho na výrobu elektrickej energie. Ak sa ceny východiskových surovín nevrátia rýchlo na pôvodnú úroveň, ich existenčné ohrozenie sa zvýši.
Producenti bioplynu predpokladajú, že ak úroda zrnín bude lepšia, ich situácia sa rýchlo zlepší. Analytici však upozorňujú na to, že ich radosť bude trvať zrejme len krátko. Z dlhodobého pohľadu je isté, že ceny obilia musia ďalej rásť. Na tejto skutočnosti nezmení nič ani riešenie ministrov poľnohospodárstva EÚ, ktorí v septembri rozhodli, aby sa obilie vysievalo na väčšej ploche než doteraz. Na väčších plochách sa urodí maximálne 12 miliónov ton obilia. Prírastok produkcie nevytvorí na trhu prelomovú situáciu.
Deml upozorňuje na to, že vo svete môže vzniknúť akútny nedostatok obilia. "Sklady sa vyprázdňujú čoraz viac a viac. V strednodobom horizonte budeme ho mať skutočný nedostatok".
Svetová produkcia obilia v posledných siedmich rokoch bola len v jednom prípade vyššia, než jeho spotreba. Nepriaznivý vývoj súvisí s rastom počtu obyvateľov, rastom jeho životnej úrovne a čoraz väčším spracúvaním obnoviteľnej suroviny. Ale zásobovanie spotrebiteľov "nie je ešte" ohrozené, uviedol Deml.
Informovala o tom agentúra DPA.