Brusel 26. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes ukončila proces posudzovania národných alokačných plánov stanovujúcich objem emisií oxidu uhličitého (CO2) pre druhú fázu schémy obchodovania s emisiami na roky 2008 až 2012.
"Stanovili sme limit pre EÚ na obdobie 2008-2012 vo výške 2,08 miliardy ton ročne, čo znamená o 10 % menej, než navrhovali všetky členské krajiny spolu," uviedol komisár pre životné prostredie Stavros Dimas.
Poslednými krajinami, ktorých plány Brusel hodnotil, boli Rumunsko a Bulharsko. Od oboch EK požaduje škrty v navrhovanom objeme. Bulharsko, ktoré chcelo kvóty vo výške 67,6 milióna ton CO2 ročne, musí pristúpiť k ich zníženiu o 37,4 % a v prípade Rumunska Brusel požaduje o 20,7 % menej než bolo Bukurešťou navrhnutých 95,7 milióna ton ročne.
S výnimkou Slovinska, Veľkej Británie, Francúzska a Dánska žiada EK od všetkých zníženie objemu emisií. Slovensko chce súdnou cestou dosiahnuť neplatnosť rozhodnutia, ktorým komisia znížila množstvo emisných kvót pre SR na obdobie 2008-2012 o vyše 10 miliónov ton CO2. SR požadovala na tieto roky 41,3 milióna ton, EK však povolila len 30,9 milióna ton. Žalobu voči EK sa rozhodlo podať alebo ju zvažuje aj ďalších šesť krajín - Česko, Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Je možné, že k nim pribudnú aj Rumunsko s Bulharskom.