V piatok to uviedol zástupca kazašského ministerstva financií Daulet Jergožin a doplnil, že ak sa tak nestane, vláda urobí "tomu zodpovedajúce" kroky. Kazachstan, ktorý nemá o ropu núdzu, už v minulosti kritizoval taliansku ropnú skupinu Eni a jej partnerov za zdržanie a predraženie prác, pričom ako kompenzáciu za tieto prešľapy žiadal miliardy dolárov.
"Podľa memoranda, sa rozhovory musia skončiť 30. novembra," vyhlásil Jergožin. Kazašská vláda a konzorcium v memorande, ktoré podpísali 22. októbra, súhlasili s predĺžením rozhovorov, avšak podrobnosti o jeho obsahu zatiaľ nie sú známe. Jergožin ešte uviedol, že ak do stanoveného termínu obe strany nedospejú k dohode, vyzve ministra financií, aby vykonal konkrétne opatrenia na udržanie hospodárskej stability krajiny. Kazachstan zároveň hrozí, že spoločnosť Eni úplne zbaví vedúcej úlohy v konzorciu a prenechá ju štátnej spoločnosti KazMunaiGas.
Konzorcium firiem okrem talianskej Eni a kazašskej KazMunaiGas zahŕňa aj britsko-holandskú ropnú a rafinérsku skupinu Royal Dutch Shell, americkú spoločnosť Exxon Mobil, francúzsky Total a japonskú firmu Inpex Holdings. Ropné pole Kašagan sa nachádza v Kaspickom mori a je najväčším náleziskom ropy, objaveným za posledné tri desaťročia.