Zainteresované strany mali o sporných otázkach skôr diskutovať, uviedla Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v stanovisku, ktoré jej predseda Peter Mihók poskytol TASR.
SOPK považuje rokovania dotknutých strán za prijateľnejší spôsob dosiahnutia očakávaného spoločenského efektu, než situáciu riešiť zákonom. "Diskutovať je potrebné predovšetkým o tom, čo je a čo nie je zo strany výrobcov a obchodníkov vo vzájomných vzťahoch možné. Cesta dohody môže vyústiť do vypracovania a vzájomného odsúhlasenia rámcovej dohody, ktorá stanoví mantinely následných individuálnych dohôd medzi výrobcami a obchodníkmi," uvádza sa v stanovisku.
Spomínanú právnu normu pripravilo MH SR v spolupráci s rezortom pôdohospodárstva. SOPK pripomína, že v návrhu zákona vymedzenie napr. pojmu ekonomická sila, závislosť a čiastočne aj neprimerané podmienky sú nie celkom jasné, často jednostranné a neurčité, pričom ich interpretácia pripúšťa viacero možností.
Zvážiť by sa mala tiež opodstatnenosť výkonu kontroly poverenými zamestnancami oboch ministerstiev z aspektu kompetenčného zákona. Návrh zákona upravuje predmetné vzťahy všeobecne a netýka sa iba veľkých obchodníkov a malých dodávateľov.
Na základe týchto výhrad SOPK odporúča zvážiť riešenie sporných otázok účastníkov definovaného vzťahu v rámci čiastočnej úpravy napr. zákona o ochrane hospodárskej súťaže, novely Obchodného zákonníka a zákona o cenách, a to v smere posilnenia kompetencií Protimonopolného úradu (PMÚ) SR, ktorý by mal oprávnenie aj na sledovanie správania sa dominantných subjektov trhu.