Kremnica 16. novembra (TASR) Kanadská spoločnosť Kremnica Gold (KG) vypracuje nový zámer ťažby zlatonosnej rudy v blízkosti Kremnice, čo pravdepodobne oddiali jeho realizáciu o dva až tri roky. Dôvodom je, podľa informácie riaditeľa spoločnosti Borisa Bartalského, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmietlo žiadosť, aby spoločnosť mohla doplniť do už predloženej environmentálnej štúdie alternatívne umiestnenie niektorých technologických celkov a komunikácií v teréne.
Zmeny totiž vyplynuli z pripomienok obyvateľov a predstaviteľov dotknutých obcí a mesta Kremnica, ktoré projekt odmieta. Ministerstvo trvá na tom, aby spoločnosť vypracovala úplne nový zámer, v ktorom budú tieto pripomienky zahrnuté. Začne tak nový schvaľovací proces, ktorý môže trvať až do roku 2010. KG to však plne akceptuje, uviedol Bartalský. Podľa neho cieľom je totiž pripraviť taký projekt, ktorý bude prijateľný pre Kremnicu i okolie.
V tejto súvislosti povedal, že uvítali aj nedávno v parlamente schválenú novelu Banského zákona, ktorá sprísňuje niektoré predpisy pri ťažbe nerastov. Pretože KG sa chce riadiť najprísnejšími environmentálnymi normami platnými v Európskej únii i vo svete. Spoločnosť chce dokázať, že obnovenie ťažby zlata pri Kremnici nebude pre obyvateľov príťažou, ale prinesie nové pracovné príležitosti a možnosti ďalšieho rozvoja regiónu, zdôraznil riaditeľ spoločnosti.
Zámer obnoviť ťažbu zlata povrchovým spôsobom vypracovala na základe výsledkov geologického prieskumu v lokalite Šturec, kde v minulých šiestich storočiach ťažili zlato podzemným spôsobom. Pri zemetraseniach v 15. a 16. storočí sa tento poddolovaný úsek prepadol. Pokusne tam ťažbu povrchovým spôsobom obnovili ešte v 80. rokoch minulého storočia a v malom množstve tam rudu ťažili a spracovávali do roku 1992.
V roku 2003 domácu spoločnosť Kremnica Gold, ktorá sa touto myšlienkou zaoberala, kúpila aj s dobývacími právami kanadská nadnárodná spoločnosť Tournigan Gold Corporation, ktorá sa okrem iného zameriava aj na ťažbu zlata v Európe. V lokalite potom uskutočnila vlastný podrobný geologický prieskum. Overila zásoby približne 12 miliónov ton zlato-striebornej rudy s priemernou 2-% kovnatosťou. Odhaduje, že v priebehu 10 rokov získa približne 26 ton zlata a 202 ton striebra. Do prípravy ťažby spoločnosť doteraz investovala približne 500 miliónov Sk, konštatoval Bartalský.