Ekonómovia však tento neočakávaný nárast nepovažujú za signál zlepšenia na trhu s bývaním. Navyše, počet žiadostí o stavebné povolenia klesol o 6,6 % na 14-ročné minimum.
Správa amerického ministerstva obchodu ukázala, že výstavba domov sa v októbri zvýšila o 3 %. Je to prvý nárast po troch mesiacoch poklesu a najvyšší od 6-% zvýšenia vo februári. Hlavnou príčinou rastu je však 44,4-% skok vo volatilnom bytovom segmente. Výstavba rodinných domov klesla o 7,3 % v porovnaní so septembrom. Bol to už jej siedmy pokles po sebe.
Analytici predpokladajú, že situácia na trhu s bývaním sa nezlepší ani počas väčšiny roka 2008, keďže stavebné firmy sa musia vyrovnať s historicky najvyššími úrovňami nepredaných domov a s rastom počtu nesplácaných hypoték, čo ešte znižuje ceny na nasýtenom trhu.
Počet žiadostí o stavebné povolenia, ktorý je indikátorom budúcej stavebnej aktivity, medzimesačne klesol o 6,6 % a medziročne o 24,5 %. Tieto údaje posilnili presvedčenie ekonómov, že kríza na trhu s bývaním nie je ani zďaleka zažehnaná. Očakáva sa, že slabý trh s bývaním výrazne spomalí celkový rast americkej ekonomiky v prebiehajúcom kvartáli a na začiatku budúceho roka. Medzi analytikmi dokonca rastú obavy z upadnutia do recesie.
To viedlo k oslabeniu dolára na historické minimum voči euru. Spoločná európska mena sa po zverejnení uvedených údajov posilnila o 0,9 % na 1,48 USD. "Trh s bývaním v USA je stále slabý a v týchto údajoch nie je nič, čo by ľudí povzbudilo, aby si mysleli niečo iné," uviedol devízový expert spoločnosti BMO Capital Markets Firas Askari.
Americká centrálna banka (Fed) od septembra už dvakrát znížila úrokové sadzby. Uvoľnením menovej politiky chcela oslabiť negatívny vplyv problémov na úverovom trhu a trhu s bývaním na ekonomiku. Šéf Fed Ben Bernanke rovnako ako ostatní predstavitelia centrálnej banky však signalizovali, že nebudú pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb, pokiaľ sa ekonomika výrazne nespomalí. Obávajú sa zvýšenia inflácie v dôsledku rastu cien ropy.
Informovala o tom agentúra AP.