PARÍŽ 21. novembra (SITA) - Slovensko patrí v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k členským krajinám so stredne vysokým príjmom na obyvateľa. Uvádza sa to v správe OECD o porovnaní hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v parite kúpnej sily členov OECD za rok 2005, ktorú organizácia zverejnila v stredu.
Takéto porovnanie robí OECD raz za tri roky, pričom organizácia pri zhotovovaní najnovšej správy spolupracovala s európskym štatistickým úradom Eurostat, ruským ROSSTAT, ako aj so Štatistickou komisiou Spoločenstva nezávislých štátov CISSTAT. Správa tak porovnáva sledovaný ukazovateľ celkovo v 55 krajinách, medzi ktoré patrí 30 členských krajinách OECD, 27 štátov Európskej únie, desať krajín Spoločenstva nezávislých štátov, šesť balkánskych krajín a Izrael.
Oproti poslednej správe z roku 2002 ostal príjem jednotlivých krajín pomerne stabilný. V Taliansku HDP na obyvateľa klesol z 5 % nad priemerom krajín OECD na úroveň 4 % pod priemerom OECD. V Švajčiarsku ukazovateľ klesol v roku 2005 na 22 % nad priemerom krajín OECD z 30 % nad priemerom OECD z roku 2002. Slovensko, ako aj niektoré ďalšie chudobnejšie štáty, ako Mexiko, Turecko, či Česká republika, zaznamenali nárast HDP na obyvateľa a priblížili sa tak priemeru OECD.
Hodnotené krajiny rozdelila OECD do šiestich skupín, pričom kritériom na toto rozdelenie bol index HDP na obyvateľa v parite kúpnej sily. Index berie do úvahy priemer HDP na obyvateľa v tridsiatich členských krajinách OECD a dostal hodnotu 100. V skupine s najvyšším HDP na obyvateľa a indexom vyšším ako 125 sa umiestnili Luxembursko, Nórsko, USA a Írsko.
V skupine krajín s indexom medzi 100 až 124 sú Rakúsko, Dánsko, Holandsko, Kanada, Island, Veľká Británia, Belgicko, Švédsko, Austrália, Fínsko, Francúzsko, Japonsko, Nemecko a Švajčiarsko. Podľa hodnotenia OECD ide o krajiny s vysokým príjmom na obyvateľa.
V ďalšej skupine, so stredne vysokým príjmom, sa nachádza Španielsko, Izrael, Nový Zéland, Cyprus, Grécko, Slovinsko a Taliansko. Ich index HDP na obyvateľa sa pohybuje medzi 75 až 99.
Slovensko patrí medzi krajiny, ktorých index dosiahol hodnotu v intervale od 50 do 74 patrí. V tejto skupine sú taktiež Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Južná Kórea, Malta a Portugalsko.
Do skupiny s nízkym príjmom patrí Bielorusko, Bulharsko, Chorvátsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Mexiko, Čierna Hora, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko a Turecko. Ich index HDP na obyvateľa sa pohybuje medzi 25 až 49.
K najchudobnejším krajinám, ktoré OECD vo svojej správe porovnávala, patrí s indexom nižším ako 25 Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Kirgizsko, Moldava, Tadžikistan a Ukrajina.
Metóda parity kúpnej sily porovnáva vygenerovaný HDP krajiny na obyvateľa s prihliadnutím na kurzové a cenové rozdiely v hodnotených krajinách. Porovnávací kôš pritom tvoria ceny približne 3 tis. produktov a služieb ktoré najvýraznejšie prispievajú k tvorbe HDP. Tento prístup umožňuje porovnať ekonomicky merateľnú kvalitu života ľudí v rôznych krajinách.