Hyza, a. s., so sídlom v Topoľčanoch, ktorej je závod v Cíferi súčasťou, prepúšťa ku koncu decembra 230 zamestnancov.
Dôvodom je transformácia spoločnosti, ktorá sa rozhodla rozšíriť svoju výrobu práve v Topoľčanoch. "Cíferský závod bol vlani stratový," uviedla pre TASR hovorkyňa vlastníka Hyzy Agrofert Holding, a. s., Jitka Adamčíková. Transformácia má podľa jej vyjadrenia zaistiť lepšiu efektivitu výroby, ktorá je pre ďalšie udržanie hydinárskej výroby na Slovensku nevyhnutná.
Desať pracovníkov zostane v Cíferi naďalej v pracovnom pomere. Hyza ponúkla prepúšťaným prácu v mäsokombinátoch v Topoľčanoch a v českom Kostelci. "K tejto ponuke sa zatiaľ nikto nevyjadril," uviedla Adamčíková. Okrem toho firma podľa nej aktívne spolupracovala s úradom práce v Trnave a tiež inštalovala v Cíferi počítačové centrum, ktoré môžu do konca roka zamestnanci navštevovať a nové zamestnanie si aktívne vyhľadávať.
O využití areálu zatiaľ podľa generálneho riaditeľa Hyzy Ondreja Fačkovca ešte nie je rozhodnuté a existuje viacero alternatív. Zatvorenie závodu sa nedotkne dodávateľov, ktorých zmluvy zostávajú v platnosti a budú presmerované na topoľčiansku výrobu. Cíferský závod sa orientoval na spracovanie jatočnej hydiny a výrobu delenej a porciovanej chladenej a mrazenej hydiny. Priemerná denná kapacita pri jednozmennej prevádzke bola 45 000 kusov.
Ani pri tak vysokom počte ľudí, ktorí prídu o zamestnanie nevidí situáciu tragicky starosta Cífera Tibor Čepec. V závode podľa neho nerobilo veľa miestnych, podstatná časť zamestnancov do práce dochádzala z blízkych obcí. "Teraz môžu dochádzať do iných veľkých firiem na okolí, ako PSA Peugeot Citro‰n, Sony, Punch či Samsung, ktoré stále hľadajú nových ľudí. Nemám o nich obavy, v regióne je dostatok pracovných príležitostí. Pre Cíferčanov aj v domácich firmách, napríklad pri výrobe cukroviniek," povedal pre TASR. Podľa jeho slov sa na obecnom úrade boli informovať záujemcovia o areál hydinární. "Chemickú výrobu sme v zmysle územného plánu odmietli hneď, ale pozdáva sa nám zámer výstavby bytov," dodal Čepec. K hydinárňam patrí aj bývalý kaštieľ a park, ktorý je v 3. stupni ochrany prírody, a to musí prípadný investor rešpektovať. "O tom nakoniec rozhodnú poslanci," dodal.
Bývalá Hydina Cífer, a. s., sa stala súčasťou Hyzy, a. s., v polovici tohto roku, kedy sfúzovala akciová spoločnosť Agrofert Holding hydinárov v Cíferi, Žiline a Topoľčanoch a stala sa tým najväčšou spoločnosťou na spracovanie hydiny na Slovensku. Všetky tri podniky, ktorých podiel na trhu SR predstavuje 55 %, boli v roku 2006 stratové - zavážila vtáčia chrípka a následné správanie sa konečných spotrebiteľov. Obrat okolo miliardy Sk mali Topoľčany (1,4 miliardy Sk) a Hyza Žilina (1,1 miliardy Sk), čo Hydina Cífer nedosiahla (800 miliónov Sk). Ich vlastný kapitál predstavovalo 153 miliónov Sk. Zamestnávali spolu 1 400 ľudí.