Uviedol to v utorok na Európskom jadrovom fóre (ENEF) generálny riaditeľ Slovenských elektrární, a.s. (SE) Paulo Ruzzini. S týmto tvrdením však nesúhlasí Jan Haverkamp z organizácie Greenpeace. “Mochovce nebudú mať žiadne zaistenie, ochranný plášť a nie je správne urobené ani hodnotenie dopadov jadrových blokov na životné prostredie. Toto nedokážete predať verejnosti,“ zdôraznil Haverkamp.
Podľa Ruzziniho základom rozvoja jadrovej energetiky v Európe je aj vysoká akceptovateľnosť obyvateľov. Podľa slov hovorcu Slovenských elektrární Juraja Kopřivu v okolí Mochoviec je za dostavbu dvoch blokov Mochoviec až 87 % ľudí. Podľa šéfa Slovenských elektrární musí Európa, ak chce rozvíjať jadrovú energetiku, zabezpečiť okrem spoločného legislatívneho a regulačného rámca, zjednodušenia administratívy aj dostatok ľudských zdrojov. “Okrem toho musíme zlepšiť aj schopnosti dodávateľov v oblasti jadrovej energetiky. To je jeden z faktorov, ktorý v súčasnosti brzdí rozvoj jadrovej energetiky,“ konštatoval.
Európska investičná banka (EIB) môže podľa slov svojho šéfa Christophera Hursta v tomto roku poskytnúť na rôzne projekty 4 mld. eur. Tieto prostriedky sa môžu využiť aj v oblasti jadrovej energetiky. “Zatiaľ nám však nikto nepredostrel nejaký projekt v oblasti jadrovej energetiky,“ podotkol Hurst. Podľa neho v ďalších rokoch by chcela EIB zvýšiť prostriedky na podporu investícii v Európe na 6 až 7 mld. eur.