Medzi tieto firmy patria napr. srbské aerolínie JAT, letisko v Belehrade a farmaceutická firma Galenika. Podľa navrhovaného dokumentu by mala privatizácia týchto šiestich monopolov do konca dekády zabezpečiť zahraničné investície vo výške 6 až 8 mld. USD, ako aj silný ekonomický rast krajiny na úrovni 7 až 9 % ročne. Urýchlenie privatizácie neefektívnych verejných monopolov je jednou z najpotrebnejších reforiem, ktoré tejto balkánskej krajine odporučil Medzinárodný menový fond (MMF).
Tento proces reformných zmien by mal začať privatizáciou srbského ropného monopolu Naftna Industrija Srbije (NIS), ktorú tamojšia vláda plánuje odštartovať v marci a skončiť na sklonku budúceho roka. Štát plánuje predať 51-percentný balík akcií strategickému investorovi a ponechať si zvyšných 49 % akcií NIS. Počiatočný plán spočíva v tom, že Srbsko investorovi predá 25-percentný podiel v NIS za približne 300 mil. USD, s možnosťou nákupcu zvýšiť svoj podiel v tomto podniku na 37,5 % v prípade dodatočnej investície vo výške 250 mil. USD. Podobný plán privatizácie vláda stanovila aj pre srbské aerolínie JAT so začiatkom v júni nasledujúceho roka.
Srbská vláda spresnila, že prvotnú verejnú ponuku (IPO) 14-percentného podielu telekomunikačnej spoločnosti Telekom Srbija, ktorá má monopolné postavenie na trhu pevných liniek, plánuje uskutočniť koncom budúceho roka. V tejto spoločnosti vlastní už 20-percentný podiel grécky telekomunikačný operátor OTE. S predajom 15 % akcií belehradského letiska počíta Srbsko v druhom kvartáli 2009. V treťom kvartáli roku 2009 plánuje vláda predať 15-percentný podiel vo farmaceutickej spoločnosti Galenika, ktorá ovláda tretinu srbského trhu s liekmi. Poslednou spoločnosťou na zozname je energetický monopol EPS, ktorého IPO by sa mala pravdepodobne uskutočniť v roku 2010.
Srbský minister hospodárstva Mladjan Dinkic dodal, že súčasťou plánu predaja 15-percentného podielu v každej spoločnosti je poskytnutie akcií týchto firiem bez poplatku približne 4 mil. občanom, čo je vyše polovica celkovej populácie Srbska. Aby boli však občania oprávnení na získanie akcií zadarmo, nesmú sa zúčastniť predošlých privatizácií. Dodatočných 2,5 % akcií vláda ponúkne zamestnancom privatizovaných firiem.