BRATISLAVA 28. novembra (SITA) - Deficit bežného platobnej bilancie (PB) Slovenska sa v septembri zúžil o takmer 5 mld. Sk na 51,3 mld. Sk. Vyplýva to z predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Medziročne tak bol kumulatívny deväťmesačný deficit bežného účtu PB nižší o 38,2 mld. Sk. Podpísal sa pod to predovšetkým lepší vývoj zahraničného obchodu, keď deficit obchodnej bilancie bol ku koncu septembra medziročne nižší až o 48,2 mld. Sk na úrovni 2,7 mld. Sk.
Naopak, medziročné mierne zhoršenie centrálna banka eviduje pri bilancii služieb, ktorej prebytok bol v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška nižší o 2,9 mld. Sk na úrovni 12,6 mld. Sk. Schodok bilancie bežných transferov sa medziročne zhoršil o 11,2 mld. Sk na 11,7 mld. Sk. Deficit bilancie výnosov bol v septembri medziročne nižší o 4,1 mld. Sk v objeme 49,5 mld. Sk.
V samotnom septembri vykázala obchodná bilancia prebytok 4,7 mld. Sk, kým v rovnakom období vlani bola v schodku 8 mld. Sk. Pri bilancii služieb evidovala centrálna banka prebytok 1 mld. Sk, čo znamenalo medziročné zhoršenie o 3,3 mld. Sk. Deficit bilancie výnosov sa oproti septembru 2006 zúžil o 7,6 mld. Sk na zhruba 300 mil. Sk a schodok bilancie bežných transferov bol medziročne nižší o 1,4 mld. Sk na úrovni približne 700 mil. Sk. Celkovo tak bežný účet skončil v septembri s prebytkom 4,7 mld. Sk, kým v rovnakom období vlani vykázal deficit 13,7 mld. Sk.
Septembrové saldo obchodnej bilancie bolo pritom výrazne pozitívnejšie, ako očakávala centrálna banka. „Bolo to spôsobené najmä podstatne nižším ako očakávaným objemom dovozu, ktorý bol smerom nadol revidovaný aj predchádzajúcich mesiacoch,“ konštatuje NBS. V októbri očakáva banka vo vývoze medzimesačný nárast, avšak s miernym spomalením medziročného tempa rastu. Medzimesačný nárast sa očakáva aj na strane dovozu, ktorý by mal byť podľa centrálnej banky podporený najmä vyšším dovozom polotovarov, ako aj tovarov určených na konečnú spotrebu.
V novembri NBS predpokladá, že hodnota vývozu bude približne na októbrovej úrovni, keďže oba mesiace patria vplyvom sezónnosti medzi mesiace s celoročne najvyššou úrovňou vývozu. V decembri by mal, vzhľadom na dovolenkové obdobie koncom roku, vývoz výrazne poklesnúť. Dovoz by mal, podobne ako vývoz, v novembri dosiahnuť úroveň predchádzajúceho mesiaca, zatiaľ čo v decembri by mal výrazne poklesnúť. Tento pokles by mal podporiť tak nižší dovoz polotovarov ako aj tovarov na konečnú spotrebu a strojov. „Celkovo možno očakávať nižšie medziročné dynamiky vývozu a dovozu ako v predchádzajúcich mesiacoch, pričom saldo obchodnej bilancie by sa malo medziročne výrazne zlepšovať,“ konštatuje centrálna banka.