Hlavnou príčinou je to, že vyššie úročené rizikové hypotéky si brali aj ľudia, ktorých príjem postačoval na odklepnutie výhodnejších úverov. Vyplýva to z dnes zverejneného článku vo Wall Street Journal.
Viac ako polovica vysokoúročených hypotekárnych úverov bola v poslednom období schválená ľuďom s pomerne dobrou bonitou. Terajším problémom je to, že pri relatívne vysokých splátkach a klesajúcej cene nehnuteľností sa dostávajú do úzkych aj títo klienti s lepším platom.
Úverová kríza tak má väčší dosah na obyvateľstvo a hospodárstvo USA, než sa doteraz myslelo. Drahé rizikové (subprime) úvery siahajú ďaleko až do strednej triedy a zasahujú aj bohatšie obyvateľstvo, tvrdí Wall Street Journal s odvolaním sa na rozsiahlu analýzu, ktorú si objednal.
Príčinou tohto stavu je fakt, že sprostredkovatelia úverov často dotlačili dostatočne finančne zaistených zákazníkov k nevýhodnejším pôžičkám. Sprostredkovatelia ich podľa Wall Street Journalu navnadili jednoduchším a rýchlejším schválením úveru, potrebou menšieho vlastného kapitálu a nízkymi počiatočnými úrokmi. Naopak, zľahčili alebo úplne zamlčali neskorší výrazný rast nákladov kvôli prudkému zvýšeniu úrokov a prísnym pravidlám splácania. Za tieto úvery mali totiž sprostredkovatelia podstatne vyššie provízie.
V roku 2006 získali klienti s dobrou bonitou viac ako 60 % zo všetkých schválených drahých rizikových úverov. V roku 2004 tento podiel predstavoval iba 40 %.
Informovala o tom agentúra DPA.