SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Rozpočet definitívne schválili

Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru vládnemu kabinetu Roberta Fica.

(Zdroj: Ilustračné - SME – Peter Žákovič)

Bratislava. Koaličná väčšina dnes v parlamente bez úprav presadila vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 2008. Schválený verejný schodok vo výške 2,3 percenta z výkonu ekonomiky spĺňa kritérium na prevzatie eura. Prijatím rozpočtu parlament zároveň vyjadril dôveru kabinetu Roberta Fica, ktorý sa ešte v piatok rozhodol spojiť obe hlasovania.

Celkové príjmy rozpočtu sa v roku 2008 medziročne zvýšia o 12,1 percenta na 348,3 miliardy korún. Pomalším tempom, o deväť percent, stúpnu výdavky, a to na 380,2 miliardy Sk. Schodok rozpočtu tak oproti tomuto roku klesne o 6,4 miliardy Sk na 32 miliárd korún.

Prijatím rozpočtu si vláda potvrdila dôveru poslancov. Kabinet spojil obe hlasovania po tom, ako minulý týždeň pre ostrý spor premiéra so šéfom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom hrozil rozpad vládnej koalície. Lídri oboch strán sa napokon dohodli, že budú pokračovať v ďalšej spolupráci.

Poslanci o vládnom materiáli debatovali od uplynulej stredy. Opozícia návrh rozpočtu kritizovala, nepozdávali sa jej podľa nej zle stanovené priority a vyčítala mu tiež nedostatočnú úspornosť. Jej pozmeňovacie návrhy však koalícia rovnako ako vlani zamietla.

VIDEO: Parlament schvaľuje rozpočet


Najviac pôjde na školstvo

Najväčší nárast rozpočtovaných výdavkov z jednotlivých rezortov oproti rozpočtu na rok 2007, vrátane prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, zaznamenalo ministerstvo životného prostredia s nárastom o 124,8 % na 7,828 mld. Sk. Druhý najvýznamnejší medziročný rast výdavkov pripadol na rezort pôdohospodárstva, ktorého rozpočet na budúci rok v objeme 29,091 mld. Sk znamená oproti tomuto roku navýšenie o 60,3 %.

Absolútne najvyšší objem výdavkov sa alokuje pre rezort školstva s rozpočtom 55,494 mld. Sk, čo znamená medziročný nárast o 8 %. Nasleduje rezort práce, sociálnych vecí a rodiny s miernym nárastom rozpočtovaných výdavkov o 2,1 % na 52,928 mld. Sk a ministerstvo zdravotníctva, ktorého rozpočtované zdroje sú oproti rozpočtu na tento rok vyššie o 12,1 % na úrovni 33,734 mld. Sk.

Fico: Ani na sekundu som nezaváhal, či vláda dostane dôveru

Premiér Robert Fico veril, že vláda získa dôveru. „Ja som nezaváhal ani sekundu,“ povedal pred novinármi krátko po hlasovaní. Vláda dostala 85 koaličných hlasov, pretože boli „veľmi konštruktívne rozhovory s koaličnými partnermi a dohodli sme sa na spoločnom postupe.“

Podľa Fica po turbulenciách, ktoré prináša život, sa jednoznačne preukázalo, že vláda má podporu parlamentu.

Šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar tvrdí, že hlasovanie dalo signál zahraničiu, ale i Slovákom. „Verím, že toto hlasovanie v mnohých rodinách umožní šťastné, pokojné a veselé Vianoce bez politických ruchov.“ Zároveň prezradil, že mu záleží na tom, aby vládna koalícia prežila.

„Nemožno dneska hlasovať o dôvere vláde a o týždeň hlasovať o nedôvere vláde. Vláda má a bude mať dôveru i potom. Skôr si myslím, že to bude plniť politickú funkciu zviditeľnenia opozície a názoru na vládnu koalíciu, inú funkciu nie,“ povedal Mečiar o tom, že parlament čaká mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery vláde, ktorú iniciuje opozícia.

To, že mu nie je ľahostajný osud dnešnej koalície, sa snažil vysvetliť aj na príklade manželstva a citátom z Biblie. „Keď vstupujete do manželstva, ste presvedčený, že to bude na celý život a nikdy nepredvídate detaily.“ Z Biblie použil vetu - rob tak, ako by si mal žiť večne a ži tak, ako by si mal zomrieť zajtra.

„Čiže pre nás to z toho platí, rob všetko pre to, aby to vydržalo a buď pripravený na každé riešenie. Čiže našim záujmom je robiť všetko pre to, aby koalícia vydržala to obdobie, aj koaličné vzťahy sa usporiadali dohodou,“ dodal Mečiar. Zároveň priznal, že nedávne koaličné stretnutia boli prudké, ale riešenia sa našli na oboch stranách.

Predsedu SNS Jána Slotu potešil výsledok hlasovania. „Hlasovanie ukázalo jednoznačnú, pevnú vládnu koalíciu,“ povedal Slota. Verí, že po chvíľkovom napätí súčasná koalícia vydrží minimálne štyri roky, prípadne osem rokov.

Nedávno odvolaný minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa podporil rozpočet, čím vyslovil dôveru vláde. „Myslím, že sa treba chovať konštruktívne,“ komentoval svoj postoj s tým, že vláde Roberta Fica naozaj dôveruje. Domnieva sa, že ak bude medzi stranami vládnej koalície konštruktívna komunikácia, vydrží do konca volebného obdobia.

Fico pozitívne hodnotí prijatý rozpočet. „Rozpočet nerozhadzuje, správame sa vo vládnej koalícii maximálne hospodárne,“ vyhlásil premiér s tým, že má dve významné úlohy - vytvoriť predpoklady na prijatie eura a plniť priority programového vyhlásenia vlády.

Podľa Fica koalícia využíva lepšie časy na znižovanie deficitu. Do roku 2010 by sa mal nominálny deficit znížiť na 0,8 % HDP.

Podľa ministra financií Jána Počiatka ide o najlepší štátny rozpočet, aký malo Slovensko. Všetko rozpočtové kapitoly, okrem rezortu životného prostredia, dostanú najviac peňazí v histórii samostatného Slovenska. Počiatek tvrdí, že opozičné pozmeňovacie návrhy nepodporili, pretože nezlepšovali navrhnutý rozpočet.

Dzurinda: Koalícia pri hlasovaní pripomínala komunistický parlament

Spojenie hlasovania o štátnom rozpočte a dôvere vláde bolo prázdnym gestom. „Politické strany boli vopred dohodnuté,“ reagoval po hlasovaní predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

Dodal, že už druhý rok neprešiel žiadny návrh opozície, ale je to po prvýkrát, čo poslanci vládnej koalície nepodali ani jeden pozmeňujúci návrh. Podľa Dzurindu to je absolútnym dôkazom toho, že parlament, jeho väčšinová časť, je v područí vlády.

„Dnes atmosféra v NR SR a to, ako sa správala koalícia, mi pripomenuli komunistické parlamenty. Ústredný výbor rozhodol a poslanci boli len hlasovacou mašinériou,“ zdôraznil Dzurinda.

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš výslednú podobu štátneho rozpočtu označil za dôkaz o tom, že reči o silnom sociálnom štát a podpore rezortu sociálnych vecí sú prázdne. Neprešli návrhy SDKÚ na zvýšenie prídavkov na deti, neprešiel návrh na zvýšenie rozpočtu základného, stredného či vysokého školstva, podotkol. Mikloš ďalej povedal, že rozpočet nie je dobrý.

Pozvánku ministra financií Jána Počiatka na čašu vína Dzurinda komentoval slovami: “Počkáme si na produkciu z vinice pána premiéra.“ Predseda SDKÚ-DS ďalej informoval, že návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi podajú v stredu.

Hrušovský: Rozpočet je rozpočtom premárnených šancí

Štátny rozpočet na budúci rok je rozpočtom premárnených šancí, reagoval predseda KDH Pavol Hrušovský. Aj keď vláda mala ambíciu výraznejšie podporiť sociálnu oblasť, či oblasť výchovy a vzdelávania, týmto štátnym rozpočtom to nenaplnila. Hlasovanie, ktorým vyslovili poslanci vládnej koalície dôveru vláde všetkými hlasmi, Hrušovského neprekvapil. „Považujem to trochu za špekulatívne a farizejské,“ poznamenal s tým, že išlo len o „potvrdenie demonštrácie sily, nie však

Konzervatívny inštitút: Rozpočet nerieši deformácie

Schválený rozpočet podľa Konzervatívneho inštitútu (KI) M. R. Štefánika neprispieva k riešeniu deformácií vo verejných financiách, ale ich prehlbuje.

"Je ďalšou premárnenou príležitosťou riešiť problémy verejných financií v ekonomicky priaznivom období," konštatuje v stanovisku, ktoré poskytol TASR, ekonóm KI Peter Gonda. Ministerstvo financií (MF) SR naplánovalo zlepšenie hospodárenia verejnej správy na budúci rok, zohľadňujúce kritérium zavedenia Slovenska do eurozóny, vysvetľuje ďalej. Plánované zlepšenie hospodárenia v porovnaní s minulom rokom je však podľa KI iba približne o 6 miliárd Sk. "To považujem v čase rýchleho reálneho ekonomického rastu a napríklad vysokého reálneho rastu spotreby za ďalšiu premárnenú šancu na zrealizovanie viditeľnejších úspor," doplnil.

Podnikatelia: Rozpočet mohol byť vyrovnaný

Za nevyužitú šancu na zavedenie väčšej disciplíny do verejných financií považuje dnes schválený štátny rozpočet na rok 2008 prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako povedal pre TASR, rekordný rast, ktorý zaznamenáva slovenská ekonomika, nedáva inú možnosť, len zostaviť vyrovnaný rozpočet.

Z hľadiska podnikateľov je podľa Oravca problémom, že rozpočet bol opäť zostavený na základe netransformovaného odvodového systému. Odvody sú podľa neho stále jedným veľkým chaosom a odvodové zaťaženie je v porovnaní s inými krajinami vysoké. Vyslovil zároveň nádej, že aspoň na budúci rok pri zostavovaní rozpočtu bude príležitosť o tejto otázke intenzívnejšie diskutovať.

SOPK rozpočet podporuje

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) podporuje štátny rozpočet SR na roky 2008 až 2010, ktorý podľa komory rešpektuje dodržiavanie maastrichtských kritérií podmieňujúcich vstup SR do eurozóny. "Schválený návrh rozpočtu verejnej správy SR na roky 2008 až 2010 ako aj štátny rozpočet na rok 2008 predstavuje ďalšie pokračovanie fiškálnej konsolidácie. Je postavený na realistických makroekonomických ukazovateľoch a na doterajšom a prognózovanom pozitívnom vývoji slovenskej ekonomiky," konštatuje SOPK v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (31. 1. 2023)
USD 1.090
AUD 1.539
CZK 23.861
JPY 141.790
CAD 1.453
GBP 0.880
HUF 390.530
PLN 4.710
CHF 1.005
SEK 11.262

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 2. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 3. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Svalovice sa netreba obávať
 6. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 7. Study program MANAGEMENT in English language
 8. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 445
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 793
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 156
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 036
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 610
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 587
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 491
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 743

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 19 471
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 14 243
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 678
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 673
 5. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 414
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 838
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 8. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 3 620
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Eduard Heger.

V názve OĽaNO už Budajova Zmena zdola nie je.


11 h

Ruská odnož banky poskytuje úľavy vojakom zapojeným do vojnovej agresie.


15 h
Vyhrotená kampaň Babišovi k víťazstvu v prezidentských voľbách nepomohla.

Babišova kampaň prekročila hranice etiky.


11 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Je vôbec možné pospájať slovenský politický bordel?


a 2 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Centrum Trnavy.

Rozpočty samospráv ovplyvnil vyšší daňový bonus aj rastúca inflácia.


15 h
Richard Rybníček.

Pomoc vlády nestačí, budeme iba svietiť a kosiť, hovorí primátor Trenčína.


15 h
Skupina Raiffeisen Zentralbank podniká na Slovensku cez Tatra banku a internetovú banku Zuno.

Ruská odnož banky poskytuje úľavy vojakom zapojeným do vojnovej agresie.


15 h

Predaj áut v Rusku sa vlani celkovo znížil o 59 percent.


ČTK 18 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 3. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 19 471
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 14 243
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 678
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 673
 5. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 414
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 838
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 737
 8. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 3 620
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťZatvoriť reklamu