Ako však konštatoval poradca predsedníčky Štatistického úradu (ŠÚ) SR Pavol Baláž, výsledky porovnávania by nemali slúžiť na vytváranie rebríčkov krajín.
"Ani tento ukazovateľ nie je absolútne vyhovujúci, pretože tam je množstvo faktorov, ktoré zhoršujú pozíciu koeficientu. Najdôležitejšie je ukázať ako interpretovať výsledky. Nemôžu jednoznačne slúžiť na to, aby sa zostavili nejaké rebríčky, preto je tam odporúčaná základná vec, a to rozdelenie krajín podľa určitých kategórií a to dáva lepšie informácie pre celkové zhodnotenie jednotlivých krajín alebo regiónov," zhodnotil pre TASR Baláž po príhovore v rámci odborného semináru o parite kúpnej sily v inštitúte ASA (Analýzy-Stratégie-Alternatívy).
Celosvetové porovnávanie na základe regionálneho systému má podľa Baláža za cieľ porovnať ekonomiky sveta rozdelené do 6 skupín, z ktorých každá pozostáva z 19 krajín. Výpočty porovnávania však ukázali aj niekoľko zaujímavostí. Vyspelé krajiny majú spravidla oficiálny kurz nadhodnotený nad vnútornú kúpnu silu meny, vysvetlil s tým, že opačne je to pri krajinách relatívne chudobných, kde sa ukázalo, že oficiálny kurz je spravidla podhodnotený pod vnútornú kúpnu silu meny.
Odborný seminár, ktorý sa dnes konal v Bratislave, organizoval nezávislý výskumný, vzdelávací a vydavateľský inštitút ASA. Snahou inšitútu je prostredníctvom odborných kolégií mapovať spoločensko-politický vývoj na Slovensku v kontexte napredovania Európskej únie. V kolégiách sú združení odborníci, zástupcovia verejného a hospodárskeho života, ktorí sa prostredníctvom svojich aktivít snažia navrhnúť alternatívy vývoja slovenskej spoločnosti.