Bratislava 12. decembra (TASR) - Cestovný ruch (CR) naďalej trpí absenciou koordinácie štátnej a komerčnej propagácie Slovenska ako zaujímavej turistickej destinácie. Svoju úlohu si nedostatočne plní aj Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Dlhodobo chýba užšie prepojenie informačných činností medzi agentúrou a sekciou cestovného ruchu na Ministerstve hospodárstva (MH) SR, uviedla riaditeľka Grand Hotela Bellevue v Starom Smokovci Janka Grantnerová. Názor svoj i hotelierov prezentovala dnes na tlačovej konferencii Zväzu hotelov a reštaurácií (ZHR) SR v Bratislave.
V reakcii riaditeľ odboru politiky CR na MH SR Marián Bujna povedal, že "štátna propagácia bola vyvolaná situáciou na medzinárodnom trhu turizmu, do ktorej vstúpili aj štátne inštitúcie tým, že zobrali na seba úlohu prezentovať krajinu ako krajinu CR a prezentovať jednotlivé jej atrakcie a aktivity." Ale to "gro" čo musí nasledovať, podčiarkol, je prezentácia a propagácia konkrétnych podnikateľských subjektov. Ak štátna propagácia otvorí dvere a nepríde konkrétna propagácia podnikateľov, ktorá sa realizuje na trhu, tak finančné prostriedky vynaložené na propagáciu budú podľa neho zbytočné. "Je tu úloha nielen skvalitniť SACR a jej personálne obsadenie, ktoré je dlhšie obdobie nestabilné, ale predovšetkým zabezpečiť spoluprácu štátnej a komerčnej propagácie," uviedol Bujna.
Keďže sa tatranskí hotelieri sťažovali aj na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na nižších stupňoch pracovného zaradenia, pripomenul, že to súvisí s tým, že asi 17 000 Slovákov z brandže hotelových, gastronomických a stravovacích služieb pracuje v susedných turisticky tradičných krajinách. Tento výpadok ľudí ubytovacie zariadenia v SR veľmi nepriaznivo pociťujú. "Keby sa k nám časť z týchto 17 000 ľudí vrátila, tak máme minimálne ďaleko menej problémov. Je našou úlohou dosiahnuť, aby sa títo ľudia z cudziny vrátili so skúsenosťami, ktoré tam nadobudli," povedal.
Výchovou študentov pre odvetvie hotelových a príbuzných služieb sa podľa jeho slov venuje na Slovensku 5 univerzít a 30 učňovských odborných škôl. "Toto kvantum škôl so špecializáciou na segment turizmu je dostatočné, problém je v kvalite absolventov. Chceli by sme, aby aj naši pedagógovia vedeli reagovať na potreby nášho turistického trhu a aby títo študenti už počas štúdia mali aj kde praxovať. Bez toho asi ťažko príde do prevádzky hotela kvalifikovaný pracovník zo školy vybavený praktickými zručnosťami," dodal.
Aktuálnym problémom pre ZHR je aj odmeňovanie pracovníkov ubytovacích služieb, ktorý dosahuje v priemere 15 000 Sk, čo je najnižšia úroveň v odvetvovej štruktúre národného hospodárstva SR. Táto otázka je v kompetencii podnikateľských subjektov, tam štát nemôže nič nariaďovať, podotkol Bujna.