Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje novelizáciu platnej vyhlášky týkajúcej sa prideľovania hviezdičiek všetkým ubytovacím zariadeniam, teda hotelom, súkromným penziónom, chalupám a ďalším ubytovacím objektom. Na vypracovaní návrhu novely vyhlášky MH SR sa podieľa Zväz hotelov a reštaurácií (ZHR) SR.
"Návrh novely vyhlášky o kategorizácii ubytovacích zariadení je v štádiu dolaďovania a do procesu pripomienkového konania ho rezort hospodárstva predloží na jar budúceho roka," povedala pre TASR Vlasta Janegová z odboru politiky cestovného ruchu (CR) MH SR.
Podľa jej slov na základe legislatívy SR musí byť každé ubytovacie zariadenie zaradené do určitej triedy vybavenia, čo vyjadruje jedna až päť hviezdičiek. Najviac hviezdičiek, päť, v súčasnosti patrí iba zopár špičkovým hotelom, ale developeri avizujú, že ich bude na Slovensku pribúdať. Kategória vyjadruje druh činnosti ubytovacieho zariadenia. Hotel napr. musí spĺňať klasifikačné znaky pre príslušnú kategóriu a získať dostatočný počet bodov za fakultatívnu ponuku. "Kategorizácia v zmysle pripravovaných úprav sa týka hotelov, nepôjde o novú kategorizáciu, len o novú charakteristiku tohto segmentu ubytovania - bude prvý raz špecifikovaný wellness hotel, kongresový, apratmánový a kúpeľný hotel," spresnila Janegová. Upravená vyhláška tak zohľadňuje prudký vývoj v segmente hotel. Zvýšila sa napr. úroveň vybavenia hotelov, takže veľa z nich má priznaných viac bodov ako deklarovaný počet udelených hviezdičiek. Z tohto dôvodu sa neraz spochybňuje a ani sa presne nevie, či terajšie nastavenie kritérií ešte aktuálnemu portfóliu ubytovacích zariadení vôbec vyhovuje.
Ubytovacie zariadenia si sami vyplňujú príslušné formuláre o vybavenosti, pravdivosť vyznačených údajov preverujú príslušný živnostenský úrad a Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).
Janegová podotkla, že jednotný celosvetový systém kategorizácie ubytovacích zariadení neexistuje. Každá krajina si vybudovala a priebežne dolaďuje vlastný systém. Prax však ukazuje, že napr. hotel s 3 hviezdičkami v tradičných turistických destináciách pri mori nie je to isté - vybavenie takéhoto hotela sa líši, ak sa porovnáva Taliansko a Grécko. Rozdiely sú aj pri wellness hoteloch, ktoré MH SR bude v návrhu novely vyhlášky prvýkrát charakterizovať ako pojem.