BRATISLAVA. Od septembra minulého roka mal mať každý podnikateľ vrátane zamestnávajúcich živnostníkov uzatvorenú zmluvu s firmou na výkon pracovnej zdravotnej služby.
Znamená to, že zamestnávatelia majú platiť špeciálnym firmám za to, že im budú napríklad hodnotiť zdravotné riziká pre ich zamestnancov alebo vykonávať školenia prvej pomoci.
Bude sa spresňovať
Zo zákona pritom nie je jasné, či zmluvu so špecializovanou firmou musia uzatvoriť aj živnostníci, ktorí nikoho nezamestnávajú. „V súčasnosti sa pripravuje legislatívne spresnenie, koho a v akom rozsahu sa bude týkať povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu,“ povedal Miloš Janoušek z Úradu verejného zdravotníctva. Firmy, ktoré majú licenciu na pracovnú zdravotnú službu, tvrdia, že sa to týka všetkých živnostníkov, teda aj tých, ktorí nikoho nezamestnávajú.
Napríklad krajčírok, účtovníčok alebo daňových poradcov. Podľa zákona to však nie je jasné.
Koľko to jednotlivých zamestnávateľov bude stáť, tiež nie je jasné. „Je to zmluvná záležitosť medzi zamestnávateľom a firmou, ktorá zabezpečuje pracovnú zdravotnú službu,“ povedal Janoušek. Ceny sú podľa hovorkyne spoločnosti ProCare Veroniky Deckerovej rôzne a závisia od náročnosti na výkon služby.
„Všeobecne sa náklady na komplexný výkon pracovnej zdravotnej služby pohybujú od niekoľko sto do niekoľko tisíc korún ročne na jedného zamestnanca,“ povedala. Napríklad Slovenská pošta zaplatí počas dvoch rokov firme ProCare 110 miliónov korún bez DPH.
Drahý a neučinný
Oslovení živnostníci o platnosti zákona nevedeli. Aj niektoré väčšie firmy s uzatváraním zmlúv čakajú. „Zákon zbytočne predražuje zamestnávanie a Slovenský živnostenský zväz to považuje za šikanovanie,“ povedala generálna sekretárka zväzu Viola Kromerová.
Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina si myslím, že súčasná úprava zdravotnej služby nebude znamenať lepšiu ochranu zdravia zamestnancov.
Kto vykonáva pracovnú zdravotnú službu?
Pracovnú zdravotnú službu v súčasnosti vykonáva 83 organizácií. Zoznam nájdete na internetovej stránke http://www.uvzsr.sk/index.html?par=277 .
Firmy však môžu pracovnú zdravotnú službu zabezpečiť aj vlastným vyškoleným zdravotníckym personálom.
Aké sú úlohy zdravotnej pracovnej služby?
- zisťuje nebezpečenstvá a hodnotí zdravotné riziká,
- dohliada na stav pracovných podmienok,
- podporuje prispôsobovanie práce zamestnancom,
- poskytuje poradenstvo zamestnávateľovi i zamestnancom
- zúčastňuje sa na rozboroch pracovnej neschopnosti, chorôb z povolania,
- školí zamestnancov na poskytovanie prvej pomoci
- dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou.
Aká je cena pracovnej zdravotnej služby?
Ceny nie sú úradne určené. Závisia od veľkosti firmy, od činnosti a počtu zamestnancov.
Sú výdavky na pracovnú zdravotnú službu daňovým nákladom?
Áno.
Ako často sa prehliadky vykonávajú?
Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby pracovná zdravotná služba vykonala najmenej raz do roka previerku jeho pracoviska spolu s bezpečnostnotechnickou službou.
Kto je povinný zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu?
Každý zamestnávateľ bez ohľadu na počet zamestnancov a odvetví, v ktorom pôsobí.
Majú povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)?
Zákon je v tomto bode nejasný. Úrad verejného zdravotníctva v súčasnosti pripravuje legislatívne spresnenie, koho a v akom rozsahu sa bude týkať povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu.
Odkedy majú firmy túto povinnosť zabezpečiť?
Od 1. septembra 2007.
Aké sú sankcie pri nezabezpečení pracovnej zdravotnej služby?
Podľa Úradu verejného zdravotníctva môže orgán za nedodržanie povinností uložiť zamestnávateľovi pokutu od 50-tisíc do 3 miliónov korún.
(vf)
Zákon zbytočne predražuje zamestnávanie a živnostníci to považujú za šikanovanie.
Viola Kromerová generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu