Zvolenská Slatina 10. januára (TASR) Ešte jedno zvyšovanie ceny bryndze očakáva v tomto roku vedenie najväčšieho výrobcu tejto tradičnej slovenskej pochúťky - Bryndziarne vo Zvolenskej Slatine. Bryndziari tak budú musieť reagovať na úpravy cien ovčieho mlieka a syra, ktoré prídu pravdepodobne na jar.
"Cenu bryndze sme vlani zvyšovali dvakrát. Najprv v októbri a potom tesne pred koncom roku," povedal TASR riaditeľ bryndziarne Sven Harman. Cena bryndze bola na konci roku oproti letu vyššia asi o pätinu. Šéf firmy predpokladá, že ceny ovčieho mlieka porastú v tomto roku o asi dve koruny na 23 až 24 Sk za liter a ceny ovčieho syra až o desať korún na 100 až 105 Sk za kilogram. Bryndza by tak mohla byť na jar ešte o desať percent drahšia.
Dopad minuloročného zvýšenia cien na bryndziareň však zatiaľ riaditeľ nevedel vyhodnotiť, pretože v predvianočnom období bol dopyt po bryndze vysoký. "Momentálne dokonca evidujeme množstvo objednávok obchodníkov, pretože pulty predajní sú po sviatkoch prázdne," pripomenul.
Spoločnosť vyrobila vlani približne 1000 ton bryndze. Z toho asi 15 percent putovalo do zahraničia, najmä Maďarska a Poľska. "Z bryndze, ktorú predávame doma, smeruje viac ako 80 percent obchodným reťazcom," spresnil.
Bryndziareň čaká tento rok investícia do výstavby čističky odpadových vôd (ČOV) za viac ako 10 miliónov Sk a asi dva milióny Sk chce vložiť aj do klimatizácie v mliekarenskej a bryndziarskej prevádzke. Financovať stavbu ČOV má pomôcť aj grant, o ktorý požiadali Program rozvoja vidieka.
Zástupca slatinskej bryndziarne si veľa sľubuje aj od zavedenia kontrolného systému kvality bryndze, ktorá by už na jar mala začať fungovať cez regionálne úrady hygieny. Zavedenie metódy, ktorá má určovať podiel kravského, ovčieho a kozieho mlieka v mliečnych výrobkoch, iniciovala práve Bryndziareň vo Zvolenskej Slatine. Predpokladaným výsledkom má byť tlak na vyššiu kvalitu bryndze a mliečnych výrobkov a tým aj ochrana spotrebiteľa.
Bryndzu dnes na Slovensku vyrába poltucet tradičných prevádzkarní a tri mliekarne. Celková ročná produkcia je asi 4000 ton.