BRATISLAVA. Návrh finančnej skupiny Penta na mimosúdne vyrovnanie škody, ktorá jej ako vlastníkovi zdravotnej poisťovne Dôvera vznikla tým, že parlament zakázal výplatu dividend akcionárom zdravotných poisťovní, premiér Fico včera označil za výpalníctvo, drzosť a vydieranie.
Majú ísť podnikať inam
Penta si výšku škody v takzvanej predarbitrážnej výzve vyčíslila minimálne na 15 miliárd korún. „To sú peniaze, ktoré si chceli odkrojiť z verejného zdravotného poistenia. Strelili to len tak z brucha a čakajú, že sa roztrasieme,“ povedal premiér.
VIDEO - Fico odkázal Pente: Nenecháme sa vypaľovať
((fico))
KAMERA: Silvia Pňačková
Znova súkromným zdravotným poisťovniam odkázal, že ak sa im na slovenskom trhu nepáči, môžu odísť. Ak chcú v zdravotníctve podnikať, majú si podľa neho vziať úvery a stavať vlastné nemocnice.
Keďže vláda pravdepodobne nie je ochotná s akcionárom Dôvery rokovať o náhrade škody, bude nasledovať medzinárodná arbitráž, povedal to hovorca Penty Martin Danko. O požiadavke na 15-miliardové odškodnenie si myslí, že je reálna: „Verím, že ju pred súdom dokážeme obhájiť.“
VIDEO - Penta: Premiér nechápe ako funguje verejné zdravotné poistenie
((penta))
Minister zdravotníctva Ivan Valentovič túto sumu spochybnil slovami, že nevie o žiadnych investíciách poisťovní, ktoré by prišli na Slovensko.
Riešenie sporu arbitrážou včera avizovala aj zdravotná poisťovňa Apollo, kde má Penta 49-percentný podiel, zvyšok má rakúsky akcionár.
Európska zdravotná poisťovňa, za ktorou stojí finančná skupina J&T, je tiež rozhodnutá brániť svoje záujmy: „Cyperský akcionár vlastniaci spoločnosť Európska zdravotná poisťovňa, pripravuje právne kroky na ochranu svojich oprávnených záujmov a vložených investícií.“
Právne kroky zvažuje aj zdravotná poisťovňa Union, ktorú ovládajú holandskí akcionári. Nevylučujú, že sa obrátia aj na Európsku komisiu.
Opozícia ide na Ústavný súd
Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že šance akcionárov poisťovní pred arbitrážou „sú otvorené a budú závisieť najmä od toho, či sa im podarí preukázať, že im v dôsledku konania niektorého zo štátnych orgánov vznikla skutočná škoda“.
Podľa právnika vplyv na výsledok arbitráže nebudú mať včerajšie výroky premiéra o výpalníctve. „Vo vzťahu k predmetu sporu považujem za omnoho relevantnejšie predchádzajúce výroky predstaviteľov štátnych orgánov o zámere vytesniť súkromné poisťovne z trhu a kombináciou viacerých opatrení dospieť k modelu jednej monopolnej poisťovne,“ povedal Procházka.
Koncom októbra parlament schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorou zakázal zdravotným poisťovniam vyplácať zisky formou dividend svojim akcionárom. Ak dosiahnu takzvaný kladný hospodársky výsledok, musia ho vrátiť späť do zdravotníctva. Poslanci zároveň znížili výšku výdavkov na správu zo 4 na 3,5 percenta z príjmov poisťovne.
Poslanci za SDKÚ pripravujú v súčasnosti podanie na Ústavný súd. „Podpisy pod návrh chceme zbierať na januárovej schôdzi parlamentu,“ povedal poslanec strany Viliam Novotný. Verí, že Ústavný súd účinnosť sporných ustanovení novely zákona o zdravotných poisťovniach pozastaví.