Nitra - Ceny cestovných lístkov v prímestskej autobusovej doprave v Nitrianskom kraji v tarifnej vzdialenosti do 40 kilometrov zdraželi od začiatku tohto roka priemerne o 2,80 Sk. Cena cestovného v tarifnom pásme od 41 do 100 kilometrov zostala nezmenená. Dôvodom je prehlbujúca sa strata Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) z prímestskej dopravy. Spôsobuje ju zvyšovanie nákladov na dopravu, poskytovanie zákonom stanovených zliav a nízke vyťaženie niektorých prímestských liniek. SAD Nitra eviduje v prímestskej doprave ročnú stratu na úrovni takmer 140 miliónov Sk. Zvýšenie cien cestovného by malo priniesť úsporu približne 40 miliónov Sk.
Prievidza Akciová spoločnosť SAD Prievidza zvýšila v tomto roku cestovné v prievidzskej mestskej hromadnej doprave (MHD) o dve koruny. Cena jednorazového, individuálne zakúpeného cestovného lístka je tak 14 Sk. Ale cena lístka zaplateného formou čipovej karty stúpla iba o korunu. Je teda vo výške pôvodnej ceny kupovaného lístka - 12 Sk. Podľa informácie riaditeľa SAD Michala Danka si zvýšenie cien vyžiadali vyššie náklady na prevádzku MHD a investície do obnovy vozového parku. Okrem toho, spoločnosť sa nižšími cenami formou čipovej karty snaží primäť cestujúcich, aby túto možnosť využívali v čo najväčšej možnej miere. Je to totiž aj príprava na zavedenie eura, kedy bude pre obe strany výhodnejšie používať bezhotovostný styk.
Prešov - Verejní dopravcovia na území Prešovského kraja dnes nepodpísali dohodu s Prešovským samosprávnym krajom (PSK) o vykrytí strát z poskytovania služieb vo verejnom záujme na rok 2008. Ďalšie rokovanie má byť v pondelok 28. januára. Krajský parlament svojím uznesením v rozpočte PSK na rok 2008 pre štyroch prepravcov poskytujúcich služby vo verejnom záujme - SAD so sídlami v Prešove, Humennom a Poprade a pre Bus Karpaty v Starej Ľubovni - vyčlenil na krytie strát 265 miliónov Sk. Je to o 25 miliónov Sk viac ako v rozpočte PSK na rok 2007. Po neúspešnom rokovaní predseda PSK Peter Chudík pred médiami vyhlásil, že všetky štyri firmy chcú dovedna doplatiť za rok 2007 ešte 68 miliónov Sk. Podľa neho aj to ich motivovalo k tomu, aby dnes presadzovali požiadavku garantovania svojich príjmov v roku 2008. Návrh PSK na prerozdelenie dotácií rátal s tým, že 95,5 milióna Sk bude pre SAD Humenné, 94 miliónov pre SAD Prešov, 59,8 milióna pre SAD Poprad a 15,7 milióna Sk pre Bus Karpaty. Zmluvy boli pripravené na päť rokov s klauzulou o každoročnom prehodnocovaní výšky príspevku na krytie strát z poskytovania služieb vo verejnom záujme.
Banská Bystrica - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) mal v roku 2007 zmluvy o výkone vo verejnom záujme s 3 dopravcami. Boli to akciové spoločnosti SAD Banská Bystrica, Slovenská autobusová doprava Lučenec a Slovenská autobusová doprava Zvolen. Zmluvy na rok 2008 ešte neuzatvoril. Pri ich príprave vychádza zo sumárnych výkazov za predchádzajúce obdobie, ktoré musia dopravcovia predložiť do 25. januára 2008. Od začiatku roka 2008 platí nový cenový výmer BBSK, ktorý stanovuje maximálne ceny cestovného v prímestskej autobusovej doprave na území kraja. Cestovné sa zvýšilo v priemere o 5 %. Ovplyvnilo to viac faktorov, okrem iného aj zvyšovanie cien pohonných látok. Každoročne sa navršuje tiež suma vyplácaná dopravcom na úhradu strát vznikajúcich na základe uzatvorených zmlúv o výkonoch vo verejnom záujme. "Nakoľko BBSK nechce znižovať rozsah poskytovaných výkonov rušením spojov, musel pristúpiť aj k tejto zmene. Pri zmene prihliadal i na zosúladenie výšky základného cestovného s cestovným v mestskej hromadnej doprave (MHD) vo viacerých mestách v kraji. Opätovne na rozdiel od predchádzajúceho obdobia v BBSK zvýhodnili zaradením do skupiny osobitného cestovného kategóriu ľudí nad 70 rokov," informoval vedúci odboru dopravy a investícií Úradu BBSK Albert Andrejko.
Trnava - Spolu 225 miliónov Sk má vo svojom rozpočte pre rok 2008 vyčlenených Trnavský samosprávny kraj (TTSK) na splnenie zákonnej povinnosti uhrádzania preukázanej straty dopravcov v pravidelnej verejnej prímestskej autobusovej doprave. Je to o 65 miliónov Sk viac ako v uplynulom roku, ale i tak nebude môcť krajská samospráva splniť všetky požiadavky svojich troch zmluvných prepravcov - SAD Trnava, SAD Dunajská Streda a SKAND Skalica. Rokovania pred podpisom zmlúv pre tento rok ešte stále prebiehajú, ale v platnosti je už od 1. januára nový cenník s drahším cestovným v tomto druhu verejnej dopravy. "Zvýšený príjem z predaja cestovných lístkov v niektorých tarifných pásmach v priemere o 3 Sk napomôže splniť finančné potreby prepravných spoločností," povedal pre TASR Zdenko Čambal, zástupca predsedu TTSK, poverený kompetenciami v oblasti dopravnej politiky.
Košice - Od začiatku roka platí v Košickom samosprávnom kraji (KSK) nový cenový výmer v pravidelnej prímestskej autobusovej doprave do 100 kilometrov. Ako informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková, za jednosmerné cestovné lístky cestujúci zaplatia v priemere viac o 15 %. Výrazne menšie zvýšenie cien, v priemere o 3,5 %, sa týka cestujúcich platiacich v autobusoch čipovou kartou. Zámerom je motivovať ľudí, aby v čo najväčšom počte platili bez hotovosti elektronickou formou. Prispeje to ku komfortnejšiemu cestovaniu najmä po prechode na euro, aby vodičov prímestských autobusov zbytočne nezdržiavala manipulácia s veľkým počtom drobných mincí. Cestovné sa zvýšilo najmä na kratších trasách - napríklad pri jazde do 4 kilometrov zaplatí verejnosť za jednosmerný obyčajný lístok namiesto doterajších 9 Sk 12 Sk, no pri platbe čipovou kartou to bude 10 Sk. Za dopravu od 18 do 20 km to bude namiesto 25 Sk po novom 32 Sk, pri platbe čipovou kartou 26 Sk. Za dopravu od 41 do 45 km to bude namiesto 58 Sk 63 Sk, no ak cestujúci použije elektronickú peňaženku v podobe čipovej karty, zaplatí 56 Sk. Nižšie ceny v porovnaní s pôvodným cenníkom sú pri obyčajnom cestovnom, a to pri doprave nad 36 kilometrov v prípade, ak cestujúci bude platiť čipovou kartou. Bobriková ďalej uviedla, že od 1. januára 2008 zrušili v KSK mesačné a týždenné žiacke a študentské lístky v spojoch SAD. Namiesto nich môže mládež používať čipovú kartu, vďaka ktorej k 50-% zľave z obyčajného jednosmerného cestovného školáci získajú ďalšiu v priemere 5-% zľavu za používanie čipovej karty. Dobrou správou pre seniorov nad 70 rokov je, že za cestu do 50 km zaplatia 5 Sk a rovnakú sumu za každých ďalších začatých 50 km.