Súkromná zahraničná spoločnosť, ktorá má na Slovensku zastúpenie, chce v spomínanej lokalite postaviť 33 veterných turbín, pričom jedna z nich stojí približne 120 miliónov Sk a meria viac ako 100 metrov.
"Momentálne bežia prípravné práce, ukončil sa ornitologický prieskum, spracováva sa štúdia vplyvu turbín na životné prostredie a pripravujú sa podklady pre prípadné odkúpenie pozemkov od ich vlastníkov respektíve zmluvy o dlhodobom prenájme," uviedol dnes pre TASR starosta obce Jenkovce Jaroslav André.
Ako dodal, starostovia aj obyvatelia dotknutých obcí - Jenkovce, Bežovce, Tašuľa, Kristy, Nižné Nemecké a Záhor - vítajú vybudovanie veterného parku. Podľa návrhu zmluvy za každý umiestnený veterný stožiar získa obec 100 000 Sk, po skolaudovaní a spustení prevádzky 25 000 Sk za každý megawatt inštalovaného výkonu elektrickej energie. "Naša obec so 452 obyvateľmi by tak ročne mohla získať do obecnej pokladnice 600 000 až 700 000 korún, čo nie je v našich podmienkach málo," doplnil André. Obavy z prípadného hluku turbín nemá. Na vlastnej koži zistil, ako tieto turbíny fungujú v Českej republike či Maďarsku, a svoje vedomosti odovzdáva ďalej obyvateľom Zemplína.
Podľa starostu o výstavbe veterného parku na Zemplíne živo diskutovali s obyvateľmi dotknutých obcí. Zástupcovia spoločnosti, ktorá sa zaoberá projektovaním a správou týchto zariadení, ich ubezpečili, že turbíny postavia asi kilometer od najbližších obydlí.
Realizátori zámeru však musia mať kladné stanovisko ministerstva životného prostredia, ministerstva dopravy, armády, ochranárov prírody a ďalších inštitúcií. Do získania súhlasu sa musí v danej lokalite uskutočniť detailný prieskum a posúdenie vplyvu veterného parku na faunu, flóru a životné prostredie. "Najzdĺhavejšie sú tieto prieskumy a ich vyhodnotenie, samotná inštalácia turbín a veterného parku ako takého - to je ako skladačka z lega, potrvá možno pol roka," doplnil André.