BRATISLAVA. Vláda SR predložením Správy o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) porušuje podľa poslanca za SDKÚ-DS Ivana Mikloša Ústavu SR. Podľa Mikloša totiž vláda navrhuje v správe, aby Národná rada SR konštatovala, že boli porušené zákony. "Je to tak flagrantné porušenie ústavy, pretože Národná rada nie je oprávnená rozhodovať, či došlo k porušeniu zákona. A to máme vládu vedenú docentom práva, doktorom Robertom Ficom," dodal Mikloš.
VIDEO: Rozprava v parlamente
VIDEO: Eugen Korda
Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša pri predaji SPP nebolo možné uskutočniť poistenie kurzového rizika, tzv. hedging. “Pri predaji veľkých energetických podnikov sa nikdy nepoisťuje kurzové riziko. Poistenie kurzových rizík je v zásade možné len vtedy, keď ide o poistenie určené na konkrétne obdobie, a keď ten, kto kurzové riziko poisťuje, nemá možnosť ovplyvniť tento kurz,“ vysvetlil Mikloš. Správa o predaji SPP konštatuje, že vďaka kurzovej strate prišlo Slovensko o viac ako 7,3 mld. Sk. Podľa poslanca za stranu Smer-SD Jozefa Buriana bola kurzová strata pri predaja SPP dokonca vo výške 10,5 mld. Sk.
Poslanec Mikloš je presvedčený, že cena za predaj 49 % akcií SPP vo výške 2,7 mld. USD nebola nízka. “Odhadovaná cena 7 až 8 mld. USD nebola trhová cena, ale bol to hrubý odhad hodnoty 100 % akcií SPP, opakujem 100 % akcií,“ dodal Mikloš. Dôkazom nepravdivosti tvrdenia o nízkej cene za predaj minoritného podielu SPP je podľa neho aj tá skutočnosť, že prvý odhad trhovej ceny robený kupujúcimi bol 2 mld. USD. Rozdiel medzi odhadovanou trhovou cenou a skutočnou cenou, za ktorú kúpil strategický investor 49 % akcií SPP, je podľa Mikloša aj dôkazom toho, že pri privatizácii plynární prebehla riadna verejná medzinárodná súťaž.
Mikloš odmieta aj obvinenie zo straty notárskej zápisnice z otvárania ponúk. “Ak niečo chýba, tak nestačí skonštatovať, že niečo chýba, ale aj kto je za to zodpovedný. Rok a pol vládnete a dnes hovoríte, že niečo chýba? Aj keby niečo chýbalo, tak treba určiť, kto je za to zodpovedný, pričom kópia notárskej zápisnice musí byť aj u notára,“ konštatoval Mikloš.
Správa o predaji 49-percentného podielu SPP je podľa Mikloša len dymovou clonou. "Tá má zakryť neschopnosť vlády Roberta Fica napĺňať toľko deklarované heslá o budovaní sociálneho štátu. Je zarážajúce, že vláda dokázala vyprodukovať takýto právny a ekonomický paškvil. Úroveň angličtiny ministra hospodárstva je väčšia, ako je úroveň tohto dokumentu," doplnil Mikloš.
"Len slepý nevidí, že je to obyčajná politická účelová akcia, ktorá má prekryť to, že vláda nevie riešiť problémy. Vláda sa utápa v problémoch a v škandáloch tak si vymýšľa účelové politické akcie," okomentoval Správu o privatizácii SPP predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Podľa Kondróta je potrebné zažalovať poradcu pri predaji SPP
Predseda Výboru Národnej rady SR pre hospodársku politiku Maroš Kondrót navrhuje, aby Slovensko zažalovalo poradcu pri privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), spoločnosť Credit Suisse First Boston (CSFB). Podľa Kondróta je totiž poradca zodpovedný za kurzovú stratu pri predaji 49-percentného podielu SPP vo výške viac ako 7,3 mld. Sk. “Je absolútne korektné, ak Slovenská republika požiada poradcu, aby svoju chybu uznal, a stratu Slovensku uhradil. Je zrejmé, že bez súdneho sporu sumu 7,3 mld. Sk spoločnosť CSFB nevydá,“ povedal v parlamente Kondrót.
Poslanec strany Smer-SD Maroš Kondrót si myslí, že poradca je zodpovedný aj za stanovenie nízkej ceny za minoritný balík akcií SPP. “Je vhodné zažalovať poradcu aj za neplnenie si úloh v oblasti stanovenia ceny, a tým vytvorenia odporučenia pre vládu SR, podľa ktorej je možné vyčísliť škody v rozsahu niekoľkých desiatok miliárd slovenských korún,“ dodal Kondrót. Zatiaľ ich podľa neho platí občan Slovenska svojou životnou úrovňou. Podľa Kondróta bývalá vláda vybrala za poradcu pri predaji SPP nedôveryhodného partnera, ktorý mal právne problémy po celom svete. “Svojím návrhom ako poradca vlády spoločnosť Credit Suisse First Boston zdegradovala privatizáciu SPP na bezduchý nevýhodný predaj 49 % akcií,“ konštatoval Kondrót.
Minoritný 49-percentný podiel v SPP predala vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2002 za 2,7 mld. USD konzorciu nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas a francúzskeho Gaz de France, ruská firma Gazprom z konzorcia neskôr odstúpila. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní naďalej majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.