Cieľom tohto opatrenia je zabezpečenie dlhodobej fiškálnej stability.
Tento návrh, ktorý ešte musí schváliť parlament, by mal položiť základ pre rozsiahlejšiu dôchodkovú reformu, ktorá umožní ľuďom odviesť časť svojich odvodov na dôchodkové zabezpečenie do fondov. Podľa hovorkyne vlády Jany Bartošovej kabinet schválil návrh novely jednohlasne.
Česko potrebuje zmeniť súčasný priebežný systém, keď ľudia platia mesačne povinné dôchodkové poistné, ktoré je bezprostredne vyplácané dôchodcom, na systém, v ktorom si ľudia budú sčasti sami prostredníctvom fondov sporiť na svoje dôchodky. Zmena je potrebná kvôli starnutiu obyvateľstva a v rámci prípravy na prijatie eura niekedy po roku 2012.
Českí politici roky deklarovali vôľu uskutočniť dôchodkovú reformu, ale nikdy neprišlo k širšiemu konsenzu naprieč politickým spektrom. Jednotlivé vlády sa báli pretlačiť reformu cez parlament bez podpory opozície. Súčasná vládna koalícia sa však v januári rozhodla, že začne s reformou dôchodkového systému, aj keď sa ľavicová opozícia postavila proti jej plánu.
Podľa súčasnej legislatívy by sa mal dôchodkový vek postupne zvýšiť na 63 rokov pre mužov aj ženy, zo 60 pre mužov a 57 pre ženy. Podľa navrhnutej novely by sa vek odchodu do dôchodku postupne zvyšoval do roku 2030 na 65 rokov. Novela tiež predlžuje minimálny čas platenia povinného poistného na 35 rokov zo súčasných 25.
Ďalšie kroky plánované na neskoršie počítajú s vytvorením hotovostnej rezervy, financovanej z príjmov z privatizácie, ktorá by umožnila takzvaný opt-out, teda možnosť presmerovať časť odvodov do sporenia vo fondoch.
Informovala o tom agentúra Reuters.