BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Národná banka Slovenska (NBS) ani vo februári úrokové sadzby nemení. Základná úroková sadzba v ekonomike pre dvojtýždňové sterilizačné repotendre tak zostáva aj po utorňajšom rokovaní Bankovej rady NBS na úrovni 4,25 %. Nemení sa ani úročenie jednodňových obchodov s centrálnou bankou, keď jednodňová refinančná sadzba zostáva na úrovni 5,75 % a jednodňová sterilizačná reposadzba na 2,25 %. Informovala o tom NBS.
Úrokové sadzby centrálnej banky sú na súčasnej úrovni už od apríla minulého roka. Posledné zmeny v nastavení sadzieb totiž Banková rada NBS odsúhlasila v marci a v apríli 2007, kedy v oboch prípadoch išli sadzby zhodne o 25 bázických bodov nadol. Predtým sa úrokové sadzby menili ešte v roku 2006, pričom za celý rok 2006 sa upravovali spolu štyrikrát. Posledná predvlaňajšia úprava bola v septembri, kedy centrálna banka ohlásila jednotné zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov.
Podľa NBS nie je dôvod meniť súčasnú menovú politiku
Podľa záverov Bankovej rady Národnej banky Slovenska odchýlky makroekonomického vývoja od odhadov centrálnej banky sú spôsobené nákladovými alebo jednorazovými faktormi, preto NBS nemala dôvod meniť súčasné nastavenie menovej politiky. Ako ďalej v utorok na tlačovej konferencii uviedol viceguvernér NBS Viliam Ostrožlík, v rámci rokovania Bankovej rady o určení výšky úrokových sadzieb pritom nepodal nikto z prítomných členov návrh na ich zmenu.
V dynamike spotrebiteľských cien podľa NBS pretrváva prorastový vplyv vývoja cien potravín. V oblasti reálnej ekonomiky bol vykázaný dynamický rast hrubého domáceho produktu (HDP), ktorý súvisel aj s jednorazovým efektom predzásobenia tabakovými výrobkami. Po očistení o tento faktor bol podľa NBS vývoj ekonomiky v roku 2007 v súlade s jej odhadmi. Na základe vývoja inflácie, je podľa NBS možné konštatovať, že v porovnaní s jej očakávaniami rýchlejšie rástli najmä ceny potravín a energií. Ich doterajší dynamický vývoj sa prejavil aj v rastúcich dynamikách niektorých cien služieb. Z pohľadu centrálnej banky však ide o výlučne nákladový faktor inflácie.
V súvislosti s dynamických rastom HDP v poslednom štvrťroku minulého roka podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR, Ostrožlík uviedol, že bol ovplyvnený vysokým výberom daní z produktov, čo súviselo najmä s predzásobením cigaretami. Za rastom ekonomiky by tak podľa NBS nemali byť dopytové vplyvy, ale predovšetkým jednorazové faktory. Ako ďalej dodal, pre centrálnu banku bude však dôležité poznať aj detailnú štruktúru rastu HDP.
Vývoj výmenného kurzu bol v januári tohto roka ako aj začiatkom februára podľa NBS volatilnejší v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami, čo však podľa nej súviselo v vývojom na medzinárodných finančných trhoch ako aj s vývojom v okolitom regióne.