BRATISLAVA. Porotcovia súťaže Ernst Young Podnikateľ roka 2007 hovoria, že okrem finančných výsledkov, získaného podielu na trhu, či inovačného prínosu, je potrebné hodnotiť aj to, či príbeh toho-ktorého podnikateľa so sebou nesie aj to, čomu hovoria podnikateľský duch.
Ako tohtoroční víťazi jednotlivých kategórií zvykli hovoriť, keď preberali ceny – to, čím sa podnikateľ líši od podnikavca.
Začínal ako robotník v Nemecku
Aj príbeh firmy tohtoročného víťaza Miroslava Trnovského sa od ostatných neodlišuje významným vynálezom, nájdením výraznej diery na trhu, či vytvorením nového trhu, ale robením akoby normálnych vecí lepšie.
Skybau stavia. Väčšinou železobetónové konštrukcie. Najprv v Nemecku, teraz najmä v Bratislave, a aktuálne sa so svojimi klientmi sťahuje ešte viac na východ republiky.
Ako to už v príbehoch úspešných slovenských podnikateľov chodí, začal podnikať krátko po revolúcii. Tak ako mnohí, išiel najprv na skusy na Západ.
Čím Trnovského príbeh vybočuje, je vek, keď sa na to odhodlal, a postavenie, ktoré opustil. Keď dal vo svojej manažérskej pozícii vo Váhostave výpoveď a zobral prácu robotníka na stavbe v Nemecku, mal 57 rokov.
Zarábali na tom, že boli lacnejší
Robotnícka kariéra mu v Nemecku vydržala len tri mesiace, videl, že vie zorganizovať robotníkov a prebrať zodpovednosť za stavbu, preto to využil. Výhodu, ktorú ponúkal, a prečo mu zákazky rástli, bola skúsenosť, solídnosť, ale najmä cena.
To, čo jeho firma robila, sa nazýva práca v mzde. Tá býva výhodná len pre toho, kto dokáže ponúknuť ľudskú prácu v rovnakej kvalite za oveľa nižšiu cenu ako konkurenti.
Trnovského stavebnej firme Skybau sa to darilo len dovtedy, kým v Nemecku nezačala stúpať nezamestnanosť a cena práce začala klesať tak, že bola neudržateľná aj pre slovenských robotníkov a majstrov.
Späť na Slovensko prišli cez Polus
SkyBau na to reagoval správne. Keď prišla ponuka na prvý slovenský kontrakt, vrhli sa doň naplno. Jedna z prvých novodobých dominánt Bratislavy, IBM veža pri Poluse, sa stala pre Skybau zásadnou referenciou, po ktorej sa jadro firmy presťahovalo na Slovensko.
Spomedzi známych bratislavských budov stavali aj Aupark, Apollo Business Centrum, dnes pracujú napríklad na komplexe Eurovia či žilinského Auparku.
Podnikateľ roka
Súťaz Podnikateľ roka Ernst&Young oceňuje ľudí, ktorým sa podarilo vybudovať úspešný podnik.
V roku 1986 ju v USA založila spoločnosť Ernst&Young.
Na Slovensku titul udelila druhýkrát.
V užšom výbere porota hodnotila 30 kandidátov.
Podnikateľom roka 2007 sa stal Miroslav Trnovský zo stavebnej spoločnosti Skybau.
Minuloročnú súťaž vyhral Miroslav Trnka z firmy ESET.
Trnovský zabojuje v Monte Carle o titul Svetový podnikateľ 2007 so 40 súpermi z ostatných krajín.
Predchádzajúci ročník vyhral Kanaďan Guy Laliberté zo spoločnosti Cirque de Soleil.
Kolesám nechal postaviť aj múzeum
Púchovský technik Vladimír Lukáč začal podnikať po prevrate, dnes jeho firma orientovaná na automobilový priemysel vlastní takmer 100 rôznych patentov, medzi nimi napríklad špeciálne riešenia paletových skladovacích systémov.
Štartoval v garáži, dnes zamestnáva takmer 400 ľudí, medzi nimi manželku a dve dcéry. Jedna pomáha v marketingu, druhá s dizajnom.
,,Keď sme pred sedemnástimi rokmi spoločne s celou rodinou v garáži lisovali protišmykové návleky, vôbec nám nenapadlo, že budeme dodávateľmi rangu Peugeot, Kie či iných automobiliek,“ netají svoju radosť majiteľ firmy EtopTrading.
K „návlekovej“ myšlienke prišiel vďaka tomu, že sa sám nemohol autom dostať všade, kam chcel. Naštartovalo to firmu, ktorá sa dnes zaoberá aj kovovýrobou či kompletizáciou kolies.
Vynález kolesa, ktoré nájdete vo všetkých jeho výrobkoch, si váži tak, že preňho postavil naozajstné múzeum. S vyše sedemsto exponátmi ho jeho firma používa aj ako marketingový nástroj už šesť rokov. Sú v ňom aj kolesá staršie než 5tisíc rokov.
(dak)
Doktor, ktorý podniká s odpadom nemocníc
Firma PolyStar sa snaží zneškodňovať nebezpečný odpad zo zdravotníckych zariadení lacnejšie a ekologickejšie ako konkurencia.
Jej majiteľ Martin Starzyk vie, že v zdravotníctve nie je veľa peňazí. Sám sa podnikaniu začal naplno venovať vo chvíli, keď jeho zamestnanec mal plat ako on v nemocnici.
S myšlienkou prišiel jeho otec, tiež lekár. Väčšinu skúseností získali v zahraničí, lebo na Slovensku sa táto technológia nepoužíva.
Na internete našiel Starzyk kontakty a šiel sa pozrieť, ako to funguje. V zahraničí ho nepovažovali za konkurenciu. „Výhodou podnikania s nebezpečným odpadom je pravidlo EÚ, že odpad nemôže prejsť cez hranice.“
Problémy mal naopak doma. Musel presviedčať ministerstvo, že technológia je dobrá a môže fungovať aj u nás.
Finančné problémy zdravotníctva, z ktorého prišiel, sa ho týkajú aj ako biznismena. Ak nemocnice nemajú peniaze, neplatia ani jemu.
(vf)